Baharatlı Elma Dilim Patates

Yayınlanma Tarihi: 20 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 40 dakika
Kaç Kişilik: 6 kişilik

Patates herkes tarafından sevilen ve pek çok farklı şekilde hazırlanabilen bir yemek çeşididir. Sıcaktan soğuğa kadar farklı şekillerde pişirilen patates, besleyicilik açısından da son derece değerlidir. 100 gramlık porsiyonda; 0 kolesterol bulunurken sebze sodyum, potasyum ve vitaminler açısından çok zengindir. Kızarmış patates özellikle çocuklar tarafından beğenilirken pişirilme yöntemi açısından zararlıdır. Bu nedenle son dönemlerin en favori tercihi elma dilim patates olarak karşımıza çıkar.

Elma dilimli patatesler; ideal bir aperatif olarak kullanılabilir. Tavuk, et ve balık yemeklerinin yanında doyurucu bir seçenek olan patatesler, aynı zamanda evde yapılan hamburger ya da cheese burgerlerle de yakışır. Hazırlık aşamasında dileyenlerin ağız tadına uygun baharat seçenekleriyle zenginleştirebileceği yemek; ketçap, mayonez ve hardal gibi soslarla da çok yakışır. Sunum olarak da çok yaratıcı tabakların hazırlanmasına yardımcı olan seçenekle kendinizi misafirlerinize hayran bırakabilirsiniz.

Baharatlı Elma Dilim Patates Tarifi Malzeme Listesi:

  • 4 adet orta boy patates
  • 5 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Kırmızıbiber, karabiber, biberiye, pul biber ve isteğe göre farklı baharatlar

Baharatlı Elma Dilim Patates Yapılışı:

1Patateslerin kabukları fırça yardımıyla temizlenir.

2Bir kasede tüm malzemeler ve patatesler el yardımıyla harmanlanır. Bu aşamada elma şeklinde dilimlenmiş patateslerin tüm malzemeyi içine çekmesi hedeflenir.

3Pişirme kağıdı serilen fırın tepsisine dizilen baharatlı patateslerin üstüne tercihen biraz daha tuz serpilir ve yemeğe zeytinyağıyla lezzet katılır.

4200 derecede önceden ısıtılmış fırına atılan patatesler en az yarım saat pişirilir.

5Dileyenler yemeğin sosunu hazırlayana kadar patatesleri tuzlu suda haşlayarak pişirme süresini kısaltabilirler. Fırındaki patatesin pişmesinin son 10 dakikasında varsa fırın kızartma konumuna getirilerek patateslerin altın sarısı renk alması da sağlanabilir.

Baharatlı Elma Dilim Patates Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Baharatlı Elma Dilim Patates
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...