Kızartmaya Gerek Kalmadan Karnıyarık Double Grill Tavada

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 35 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Karnıyarık patlıcanın en güzel hallerinden birisidir. Kıyma ile birleştiğinde lezzeti ön plana çıkan bu sebzenin hem kızartması hem de kavurması oldukça lezzetli olmaktadır. Karnıyarığın lezzetli bir yemek olmasına karşın hazırlık aşamasında biraz uğraştırması bu yemeğin pratik olmamasına sebep olmaktadır. Fakat çift taraflı pişirme tavaları ile artık pişme süresi kısalmakta ve özellikle pişirme öncesi kızartma işlemi yapılan karnıyarık gibi yemekler de hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Çift taraflı tava kullananlar aşağıda yer alan karnıyarık tarifini mutlaka denemelidir.

Karnıyarık için Malzemeler:

  • 4 adet büyük boy patlıcan (karnıyarık için özel seçilmelidir)
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet çarliston biber
  • 2 adet domates
  • 400 gr orta yağlı dana kıyma
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Karnıyarık Yapılışı:

1Patlıcanlar sap kısmı kalacak şekilde yıkandıktan sonra alacalı olarak soyulur. Orta kısmın bıçak ya da oyacak yardımı ile açılır ve kıyma harcı koymak için boşaltılır.

2Bir tavaya zeytinyağı alınır. Kıyma ilave edilir ve yavaş yavaş karıştırılır. Bu esnada soğanlar yıkanır, soyulur ve küp küp doğranarak kıymanın üzerine ilave edilir. Biberler yıkandıktan sonra ince ince doğranır ve ilave yapılır. Her ilaveden sonra kıyma karıştırılır.

3Domatesler yıkanır ve kabukları soyularak ince ince doğranır. İçerisine tuz ve karabiber koyularak bir kase içinde bekletilir.

4Çift taraflı tavaya hafif yağ koyulur, patlıcanlar dizilir. İçlerine kıyma harcı ilave edilir ve doğranmış domatesler de kaşık yardımı ile patlıcanlara eşit olarak ilave edilir. Fazlası tencerenin boş kısımlarına konulabilir.

5Kapak sıkıca kapatılarak en az 20 dk. pişirilir.

Afiyet olsun

Kızartmaya Gerek Kalmadan Karnıyarık Double Grill Tavada Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kızartmaya Gerek Kalmadan Karnıyarık Double Grill Tavada
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi

Yorumlar

18 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...