Ekmek Kızartması Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 7 Dakika
Pişme süresi: 4 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan ekmek kızartması genel olarak zeytin, peynir ve domates, salatalık ile tüketilir. Çok pratik ve lezzetli olan bu tarif sofrayı daha da güzelleştireceği kesindir. Kutsal bir yiyecek olan ekmeğin değerlendirilmesi açısından da faydalı bir tariftir. Bu tarifte ekmek ne kadar bayat olursa kızarmış ekmekler o kadar çıtır olacaktır. Derin yağda kızartıldığı için zevk ve tercihlere göre değişiklik göstererek ağır gelebilir. Eğer ağır geleceği düşünülüyorsa sıvı yağ yerine zeytinyağı kullanılarak az yağda ekmekler pişirilebilir. Genel olarak kreşlerin kahvaltı menülerinde kullanılır ve çocuklar tarafından severek tüketilen bir yiyecektir. Yumurta balığı olarak da bilinir.

Malzemeler

  • 1 adet bayat ekmek
  • 5 adet yumurta
  • Kızartmak için sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı pul biber
  • Bir tutam karabiber

Yumurtalı Ekmek Kızartması Tarifi

  1. Ekmekler, ekmek bıçağı yardımı ile eşit parçalar halinde dilimlenir. İnce olmasında fayda vardır.
  2. Yumurtalar tek tek kırılarak çırpılır. Daha sonra tuz, pul biber, karabiber de ilave edilerek tekrar çatal yardımı ile ya da çırpma teli ile iyice çırpılır.
  3. Tava ocağa alınarak kızartmak için sıvı yağ eklenir. Yağın ısınıp ısınmadığı kontrol edilir, yeterli ısıda ise dilimlenmiş ve yumurtaya bulanmış ekmekler maşa yardımı ile sık sık çevrilerek kızartılır. Servis tabağının altına kağıt havlu serilerek pişen ekmekler üzerine koyulur. Bu sayede kağıt havlu, ekmeklerde olan fazla yağı çekecektir.
  4. Kahvaltı öğününde çay eşliğinde özellikle zeytinle güzel uyum sağlayarak bunların haricinde peynir, domates, salatalık, bal, pekmez ile ya da sade olarak servise hazır hale getirilebilir.

Afiyet olsun.

Ekmek Kızartması Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ekmek Kızartması Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

30 Nisan 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...