Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2017 Ekleyen: Seda Çapçı


Hazırlık süresi: 25 Dk
Pişme süresi: 30 Dk
Kaç Kişilik: 4 Kişi

Bazı malzemeler vardır ki birbirlerine çok yakışır. Biri varken gözler diğerini de arar. Hem görsel anlam da hem de lezzet olarak birbirlerini mükemmel biçimde tamamlarlar. İşte o ikililerden birisi de yeşil mercimekle eriştedir. İster çorbada buluşsunlar, ister bol naneli bir yemeğe dönüşsünler onları ayrı düşünmek can sıkıcıdır. Tam da ikisinden söz etmişken şöyle sıcacık ve sadece bakmakla bile doyuran erişteli yeşil mercimek çorbası tarifi verelim de eğer kış aylarına denk gelmişse bu sayfadaki gezintiniz, sofralarınız erişteli yeşil mercimekle sıcacık oluversin. Erişteli mercimek çorbası da dediğimiz bu besleyici lezzet, suyu biraz daha az tutulduğunda erişteli yeşil mercimek yemeği olarak da menüye alınabilir. Kimileri ise mercimekli erişte çorbası der. Anadolu’da azıcık malzemeden şölen sofraları kuran becerikli kadınlar haşladıkları mantıların, yahut makarnaların sularını dökmez erişteli yeşil mercimek çorbası için malzeme yapıverirler. Hatta erişteyi hazır almaz, kendi açtıkları ve kestikleri ev eriştesinden yaparlar. İşte o zaman o çorbaya şimdinin tabiriyle “yatıya gidilir”.

Ama şehir hayatının keşmekeşinde, hele ki çalışan kadınlar için bu hamur açma, mantı doldurma işi imrenilen ama pek de muvaffak olunamayan bir durumdur ne yazık ki. E ne yapmalı? Hamuru kesemiyoruz diye yeşil mercimekli erişte denilen lezzetten kendimizi ve sevdiklerimizi mahrum mu bırakmalı? Onu geçelim bir kalem. Her şeyin çaresi bulunur. Orijinali olmasa da ona yakın bir lezzet tutturulur. Yeter ki istensin. Gerçek kesme erişte satan köylü pazarlarından da tedarik edilebilecek doğal ev yapımı erişte de olur. Hem de alası olur. O zaman durmayalım. Önce bir erişteli yeşil mercimek çorbası hangi malzemeleri ister ona bakalım, sonra yolumuza devam edelim.

Yeşil mercimekli erişte çorbası için malzemeler:

  • 1 su bardağı dolusu yeşil mercimek
  • Yarım su bardağı erişte
  • Yarım kuru soğan
  • 1 su bardağı et veya tavuk suyu
  • 4 su bardağı dolusu su
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı tepeleme kuru nane

Erişteli yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır

1Adım 1 – Yeşil mercimeği iyice yıkayın, 4-5 dakika kadar haşlayın ve süzgeç ile süzün.

2Adım 2 – Yarım soğanı küçük küpler halinde doğrayın ve bir tencerede tereyağında çevirin.

3Adım 3 – Domates salçasını da soğanlara ilave edin ve kavurma işlemine devam edin.

4Adım 4 – Mercimekleri de kavurma seansına dahil edin ve bir de onlarla kavurun.

5Adım 5 – Önce tavuk veya et suyunu yavaş yavaş tencereye dökün, tuzunu ve baharatlarını ilave edin ve kaynamaya bırakın.

6Adım 6 – Sıra eriştelere geldi. Onları da tencereye alın ve yumuşayana kadar kaynatma işlemine devam edin.

7Adım 7 – Erişteler yumuşadığında çorba da tamam demektir. Dilerseniz bir tavada biraz tereyağını eritip, bolca kuru nane ve biraz da pul biberle hafif rengini döndürüp, çorbanızın üzerinde gezdirebilirsiniz. Harika olacaktır.

Yeşil mercimek çorbasını hiç erişteli denemediyseniz, yeşil mercimek çorbası erişteli halde çok daha lezzetli ve doyurucu olacaktır, denemeye değer.

Erişteli yeşil mercimek çorbası tarifleri içinde en lezizini sizlerle paylaştık.

Şimdiye kadar denemediyseniz harika bir alternatif olacaktır.

Mercimekli erişte çorbası sofranıza lezzet ve afiyet katsın.

Sevgiyle…

Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...