Ev Yapımı Erişte Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 25 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 50 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 8 kişilik

Erişte, makarna, bazlama, tarhana, reçel ve birçok yiyecek evde yapıldığında daha sağlıklıdır. Günümüzde yiyecekler kimyasallarla sofralarımıza geliyor. Evde erişte yapımı hem sağlıklı, hem de daha lezzetli olmaktadır. Erişte yapımı toplu olarak yapıldığında daha avantajlıdır. 5-10 kişi ile hızlı bir şekilde toplu erişte yapılabilir. Bu tarife göre toplu olarak ayarlama yapabilirsiniz. 1 kilo un için 6-8 yumurta tercih edebilirsiniz.

Ev Yapımı Erişte İçin Malzemeler:

  • 500 gram un
  • 4 yumurta
  • 1 çorba kaşığı yağ
  • 1 çay bardağı su
  • Tuz
  • Hamur açılırken yarım su bardağı un

Hazırlanışı:

1Un büyük bir kaba alınır. Ortası açılıp yumurta, yağ, tuz ve su eklenir. Hamur kıvama gelene kadar yoğurulur. Yoğurulan hamur bir kaba alınıp, üstü nemli bezle örtülür ve yarım saat kadar bekletilir.

2Bekletilen hamur silindir şeklinde şekillendirilir. 4 beze şeklinde parçalara ayrılır.

3Bezeler merdane yardımıyla açılmaya başlanır. Açılırken hamurun yapışmaması için altına, üstüne un serpilmelidir. Merdaneyle 2 mm kalınlığında açılır.

4Açılan bezeler 2 3 parmak kalınlığında şeritlere ayrılır. Şeritler üst üste konularak kesilirse kolaylık sağlanmış olur. Şeritlerin arasına un konulabilir.

5Kesilen hamur erişteler kurumaya bırakılır. Yaş olarak haşlanmamalıdır. Haşlanmadan önce biraz kurumaya bırakılır.

Erişte Pişirirken:

Ev yapımı erişte ve makarnayı az suyla çektirerek pişirmelisiniz. Normal makarnadan daha yapışık gibi görünse de oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Bir ölçü makarna için 1.5-2 su bardağı su kullanabilirsiniz. Makarna pişerken haşlama suyuna tuz ve sıvı yağ katılırsa yapışma azalır. Sıcak su içinde haşlanan erişte 10-15 dakika içinde hazır olacaktır. Üzerine sos ekleyebilir, damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Ev Yapımı Erişte Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Erişte Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...