Ezogelin Çorbası Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2017 Ekleyen: Seda Çapçı


Hazırlık süresi: 15 Dk
Pişme süresi: 45 Dk
Kaç Kişilik: 6 Kişi

Bizim topraklarımızda asırlar önce doğmuş ve bugünlere kadar gelmiş pek çok yemeğin kendine has bir hikayesi de vardır aslında. Zaten yemek salt karın doyurmak, açlık bastırmak için yenmez; yüklendiği hikayeyi, efsunu, efsaneleri kuşaktan kuşağa taşır, bir gelenek, örf, anane olur. İşte hikayesi olan bir çorba tarifimiz var. Ezogelin çorbasını bilmeyen, duymayan, tatmayan sanırız ki yoktur ama herkes bu lezzetli ve besleyici çorbanın hüzün yüklü hikayesini de bilmez büyük olasılıkla. Bir asırı geçkin süre evvel, 1909 yılında  Gaziantep’in Uruş köyünde dünyaya gelen ve asıl adı Zöhre olan güzeller güzeli bir kadın, sırf güzelliğinden dolayı bu anlama gelen Ezo adıyla anılır. Sonra 47 yıllık kısacık hayatına sığan acılar, ayrılıklar, ölümlerle ismi daha da efsaneleşir Ezo gelinin. Öylesine keskin bir iz bırakır ki hafızalarda, adı buram buram Anadolu kokan çorbaya verilir. Ezogelin çorbası lezzeti kadar, içinde gerçek bir hayat saklayan derinliği ile de kıymetlidir. Mercimek çorbasıyla kıyasıya yarıştırılmak hoşuna gider mi gitmez mi bilinmez Ezogelin çorbasının; ama şu da bir gerçek ki restaurantlarda, kebapçılarda, ocakbaşlarında sipariş alan şef garsonların şu ünleyişinin ardı arkası kesilmeyecek kuşkusuz: “Az Ezogelin çek”

Çorba tarifleri Ezogelin çorbasız olmaz. Ezogelin çorbasının yeri asla dolmaz. Kebapçılarda, önden iştah açılsın diye bir kepçecik içilen o sıcacık, nefis, mis kokulu Ezogelini gelin evde de pişirelim. Limonu bol tutalım, tereyağını da unutmayalım. İşte kolay, pratik bir Ezogelin tarifi sizinle…

Ezogelin çorbası malzemeleri

  • 2 çay bardağı dolusu kırmızı mercimek
  • 3 yemek kaşığı pirinç
  • 2 yemek kaşığı ince bulgur
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 6 bardak sıcak su
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1’er tatlı kaşığı tuz, kuru nane ve pul biber
  • Yarım limonun suyu

Şimdi gelelim bu naif, köklü ve görmüş geçirmiş çorbanın nasıl yapıldığına. Ezogelin çorbası tarifi kimisine karışık geliyor ama hiç de öyle değil aslında. Her malzeme kendi sırasını bekliyor ve sahne alacağı zamanı iyi biliyor. İçerdiği malzemelerin hepsi de son derece besleyici ve faydalı malzemeler olan bu çorba, kasede zuhur etmek için bakın hangi aşamalardan geçiyor.

Ezogelin çorbası nasıl yapılır

1Adım 1 – 6 bardak sıcak suyu genişçe bir tencereye alarak kaynamaya bırakın. Kırmızı mercimekleri ve pirinci iyice yıkayın ve sularını süzün.

2Adım 2 – Sonra kırmızı mercimeği, pirinci ve bulguru kaynayan suyun içine alın, tuzunu da ilave edin ve yaklaşık 35-40 dakika kısık ateşte mercimekler yumuşayana kadar pişirin.

3Adım 3 – Çorba kaynarken siz diğer işlemleri halledin. Kuru soğanı soyun ve küçük küçük doğrayın. Kavurduğunuz soğanlara biber salçasını da ekleyin ve 1.5-2 dakika kadar daha kavurun. Kavurduğunuz sosa kuru naneyi de ekleyin ve sosunuzu ocaktan alın.

4Adım 4 – Mercimek, pirinç ve bulgurun kaynadığı tencereye soğanlı sosu dökün ve çorbayı kepçeyle karıştırarak yaklaşık bir 10 dakika kadar daha pişirin.

Ezogelin çorbası artık mutlu sona çok yakın.

5Adım 5 – Çorbayı kaselere alın, üzerlerine tavada kızdırılmış ve pul biberle kırmızılaşmış tereyağını gezdirin. Yanında limon suyu ile servis edin.

Ezogelin çorbası yapılışı işte böyle idi.

Bu nefis ve sağlıklı çorbayı sofralarınızdan eksik etmeyin, şifadır, nefestir, sıhhattir.

Sizlere afiyet olsun, Ezogelin’in ruhuna gitsin…

Ezogelin Çorbası Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ezogelin Çorbası Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...