Fırında Çinekop Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20dk
Pişme süresi: 30dk
Kaç Kişilik: 4

Türk mutfağında balığın ayrı bir yeri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Şöyle ki ülkemizde balıkçılığın başlı başına bir geçim kaynağı olduğu göz önüne alınacak olunursa, balığın lezzet acısından Türk mutfağının temel yapı taşlarından biri olduğunu da anlamak sanırım güç olmaz.

Hele ki bu balık lezzetiyle parmaklarımızı yalatan çinekop ise balık yemek ayrı bir zevke dönüşür. Mide rahatsızlıklarına kızartmanın iyi gelmediği bir gerçektir. Bu nedenle fırında çinekop yapmak, mide rahatsızlığı olanlar için hem güzel bir çözüm hem de eşsiz bir lezzetin anahtarıdır. Ayrıca çinekop fırında daha enfes bir hal alır. Peki, fırında çinekop nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 1 kg çinekop
  • 1-2 baş soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 adet limon
  • 2 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı tuz

Yapılışı

1 1- Öncelikle fırın tepsimizin içine alüminyum folyo serelim. Ardından folyonun üzerine soğanlarımızı halkalar halinde dilimleyelim. Soğanların üzerine rendelenmiş havuçları serpiştirelim.

2 2- Fırında çinekop için aldığımız çinekopları, temizleyip kafasını kestikten sonra üzerine gövdesine çizikler atalım ve tepsimize yerleştirelim.

3 3- Başka bir kapta çinekop tarifi için hazırladığımız tuz, yağ ve kekiği karıştırarak balıkların üzerini soslayalım.

4 4-En üstüne ise, daire biçiminde dilimlediğimiz limonları balıkların üzerine denk gelecek şekilde tepsimize yerleştirelim ve folyomuzu hava almayacak şekilde kenarlarından sıkıştırarak kapatalım.

5 5-180 derece sıcaklıkta hazır bekleyen fırınımızda yaklaşık 25-30 dakikada çinekop balığımız pişmiş olacaktır. Üst derisi çok çabuk kızaracağından sık sık kontrol etmekte yarar var.

66- Süre dolduğunda kokulardan da pişmiş olduğu anlaşılan balığımızı, tabaklara servis ederek yemeye hazır hale getirelim.

Fırında Çinekop Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Çinekop Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

2 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...