Fırında Çipura Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Balık, en sağlıklı olan besinlerden bir tanesidir. Uzmanların sürekli olarak tavsiye ettikleri bu besin, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini ve minerali sağlayabilme özelliğine sahiptir. Çipurada bu balıklardan bir tanesidir. Orta boyutlarda olan çipura balığının en sağlıklı hali fırında olanıdır. Fırında çipura, hem sağlıklı hem de lezzetli bir balık tarifi arayanlar için idealdir.

Fırında çipura tarifi için malzemeler

  • 4 adet orta boy çipura
  • 1 adet limon
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 diş sarımsak
  • 1 orta boy domates

Fırında çipura tarifi yapılışı

1Oldukça sağlıklı ve besleyici olan fırında çipura tarifini yapımında son derece kolay ve pratiktir. Bunun için ilk adım balıkları hazırlamak olacaktır. Balıkların ayıklanmasına gerek yoktur. Zaten büyük olan bu balık yerken kolaylıkla ayıklanacaktır.

2Bu sebeple balıklar yalnızca yıkanmalı ve üzerlerine çizikler atılmalıdır. Derin çizgilerin atıldığı balıkların açılan bölümlerine ayıklanmış ve doğranmış olan sarımsaklar sokulmalıdır. Bu yemeğe lezzet katacak önemli bir detaydır.

3Daha sonra geniş bir tepsi yağlı kağıt ile kaplanmalı ve balıklar bu tepsinin üzerine tek tek dizilmelidir. Bu aşamadan sonra sıra yemeğe lezzet katacak olan sebzeleri ve baharatları eklemeye gelmektedir. İlk olarak sebzeler hazırlanmalıdır.

4Bunun için limonlar ve domatesler halka halka olacak şekilde doğranmalı ve balıkların üzerine dizilmelidir. İsteğe bağlı olarak kuru soğan ve defne yaprağı konması da mümkündür.

5Sebzelerinde eklendiği yemek fırına gitmeden önce baharatlar ile lezzetlendirilmelidir. Bunun için 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı pul biber ve 1 tatlı kaşığı tuz kullanılmalıdır.

6Bu doğrultuda hazırlanan fırında çipura 180 derece fırında ortalama 30 dakika kadar pişirilmeli ve sıcak sıcak servis edilmelidir.

Fırında Çipura Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Çipura Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...