Ganaj Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: 7 dakika
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Ganaj, keklerin ve pastaların üzerini, estetik bir şekilde süsleyen bir çikolata katmanıdır. Özetle, iki farklı malzemenin uygun ısıda eritilip, dinlendirilmesiyle yapılıyor. Püf noktası, doğru ısının bulunması ve iki malzemenin ocakta katılaşmasının engellenmesidir. Bir sos tenceresi ve spatula ganaj yapımı için gereklidir. Tarih için, kuvertür çikolata bulunamazsa, başka bir tür iyi kalitede çikolata da kullanılabilir. Çikolatalı tarifler için en çok tercih edilen krema türüdür. Sacher isimli pastaların kaplamasında da ganaj kullanılır.

Ganaj İçin Malzemeler

  • 180 gram kuvertür çikolata
  • 1 paket krema

Ganaj Yapılışı

1Küçük bir sos tenceresinin içerisine krema alınır. Ocak kısık ateşe ayarlanır. Buradaki en önemli nokta, kremanın kesilmesine engel olmaktır. Bunun için, ocağın altı kısık ateşe ayarlanır ve sürekli karıştırılır. Isının artması beklenirken, birkaç dakika karıştırılır.

2Bu işlemden sonra içine, çikolatalar eklenir. Çikolatalar, karıştırılarak eritilmeye başlanır. Tercihe bağlı olarak, bitter çikolata ya da beyaz çikolata da kullanılabilir.

3Çikolatanın erimeye başladığı anda, tencere ocaktan indirilir. Ocaktan indirildikten sonra da karıştırılmaya devam edilir. Böylece, kendi ısısında erimeye devam eder. Erimesi tamamlandığında başka bir kaba aktarılır.

4Bu aşamadan sonra, buzdolabında üzeri streç film ile sarılmış halde 20 dakika dinlendirilir. Bu aşamadan sonra keklerin ve pastaların üstünü süslemek için kullanılabilir. Buzdolabına koymadan önce kıvamı sıvı olur. 20 dakika dinlendikten sonra kıvamı daha koyulaşmış ve ekmeğe sürülebilecek sertlikte olmalıdır. Pastaların ve keklerin üstünü süslemek ve dışını kaplamak için kullanılabilir. Eğer ganaj çok sıvı olduysa nişasta ekleyerek yoğunluğunun artması sağlanabilir. Ganaj arzu edilen yoğunluğa ulaştıktan sonra keklerin ya da pastaların üzerine bir spatula yardımıyla sürülür.

Ganaj Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ganaj Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...