Profiterol Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Genellikle hazır olarak tüketilen tatlılardan olan profiterolü evde de yapmak mümkün. Peki profiterol nasıl yapılır? Bu eşsiz lezzeti biraz emek ve zamanla sevdiklerinizle paylaşmanız mümkün. Profiterol yapımı zor gibi görünse de birkaç kez yaptıktan sonra mutfağın özel gün ve davetlerin vazgeçilmezi olacaktır. Özellikle soğuk kış günlerinde keyifli ve enerjik bir akşam vadediyor.

Malzemeler (4-6 Kişilik)

  • İki buçuk su bardağı un
  • Bir tutam tuz
  • 3/4 su bardağı su
  • Bir tutam Hindistan cevizi rendesi
  • Üç adet yumurta
  • Üç kâse hazır vanilyalı dondurma
  • Çikolata Sosu İçin Malzemeler
  • Küçük parçalara ayrılmış üç kâse sade çikolata
  • Yarım su bardağı ılık su

Yapılışı

1Önceden 160 derecede ısıtılan fırın hazır bekletilir. Fırın tepsisinin tabanı yağlı kâğıt ile kaplanır. Un, tuz ve Hindistan cevizi rendesi bir kapta iyice harmanlanır.

2Su ve tereyağı bir tencerede kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan karışıma; un, tuz ve Hindistan cevizi karışımı ilave edilerek hızla karıştırılır. Sürekli karıştırılarak, tencereye yapışmayacak kıvama gelince tencere ateşten alınır.

3Hamur el yakmayacak dereceye gelene kadar bekletilir. Yumurtalar tek tek eklenerek her yumurtadan sonra iyice karıştırılır. Hamur ele yapışacak kıvama geldiğinde eller hafif ıslatılıp hamur yoğurulur. Hamur kaşık yardımıyla ceviz büyüklüğünde parçalar halinde yağlı kağıt kaplı fırın tepsisine konulur. Aralıklı olarak dizilen hamur parçaları sıcak olarak bekleyen fırında 25-30 dakika 160 derecede pişirilir. Bu süre sonunda fırın kapağı açılıp soğumaya bırakılır.

4Profiterollerin soğuması beklenirken dondurma dolaptan çıkarılıp yumuşaması için bir süre dışarıda bekletilir. Soğuyan profiterollerin alt kısmı bıçak yardımıyla kapak gibi açılır. 5-Profiterollerin içi kaşık yardımıyla dondurma ile doldurulup üzerlerine hazırlanan çikolata sos gezdirilir. Hemen servis edilmelidir. Hemen servis edilmeyecekse profiterollerin içleri dondurma yerine tercihe göre kremşantiyle doldurulabilir.

5 Sosun Hazırlanışı

6Profiteroller pişmeye yakın sos hazırlığı yapılır. Bu işlem tekrar ısıtılmaması için pişmeye yakın yapılması tavsiye edilir.

7Çikolatayı suyla birlikte benmari usulü eritin, ılık ve akışkan kalmasını sağlayın.

8Profiterollerin içlerinin doldurulmasının ardından çikolata sosunu profiterollerin üzerinde gezdirin.

Afiyet olsun.

Profiterol Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Profiterol Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

29 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...