Hamsi Kuşu Hamsi Midye Tava

Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Karadeniz’e özgü bir yemek olmakla beraber, artık hemen hemen her evde pişirilen bir yemektir hamsi kuşu yemeği. Karadeniz lezzetlerini seven ve merakı olan, balık seven herkesin severek yaptığı ve yediği bir yiyecektir. Hamsi tavadan farkı kılçıklarının ayıklanarak tekrar birleştirilmesiyle yeni bir tat ve lezzet oluşturulmasıdır. Birçok yemeği yapılan hamsinin en çok sevilen yemeği hamsi tava ve hamsi kuşudur. Birçok beyaz et yemeği gibi, balık yemekleri de malzeme ve yapılma tekniği olarak kolay olan yemeklerdendir. Hatta yine kırmızı ve beyaz etlerden hazırlanan özel mönüler yanında sevdiklerinize ve misafirlerinize balık hazırlamanız büyük incelik olacaktır.

Mevsiminde hazırlanan balık yemekleri hem özel yemek olacak, hem de doyurucu ve besleyici olacaktır. Olan bu yemek yanında mısır ekmeği ve güzel bir yeşillik salatası ile çıtır çıtır yenmektedir. Bu yemeği yapmak için en uygun zaman kış mevsimidir. Hamsi seçimi çok önemli olup hamsi mevsimi de kış aylarındadır. Bu dönemde hamsiler çok daha lezzetli olacağından Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları seçilmelidir. Hamsi alırken dikkat edilecek bir diğer husus da ele aldığınızda yumuşak olmamasına özen gösterilmeli ve gözlerinin parlak olmasıdır. Bunun yanında tabii ki hamsinin kokmamasına da dikkat edilmelidir. Dolayısıyla hamsi kuşunun püf noktası doğru zamanda taze hamsi almaktan geçmektedir.

Hamsi Kuşu Yapılışı İçin Malzemeler:

  • 1 kg hamsi
  • Mısır unu
  • Tuz, karabiber
  • Sıvı yağ

Hamsi Kuşu Yapılışı:

1Hamsilerin kafa ve kılçık kısımlarını ayıklayıp fileto haline getirin. İki fileto halindeki hamsiyi birbirine yapıştırın. Böylelikle yassı şekilde köfteler hazırlayın.

2Hamsileri mısır ununa bulayıp, tuz ve karabiber ilave edip sıvı yağda tavada kızartın. Sıcak sıcak servis edin.

Hamsi Kuşu Hamsi Midye Tava Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Hamsi Kuşu Hamsi Midye Tava
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...