Kavurmalı Yumurta Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Yumurtanın kahvaltıların vazgeçilmeyen lezzeti olmasının yanında her öğüne yakışan farklı tarifleri ile damaklarda eskimeyen bir tada sahiptir. Birçok çeşidi olan ve çoğu yemeğe giren yumurta her malzeme ile bambaşka bir tada dönüşmektedir. Kavurmalı yumurta da bu açıdan sıkça yapılan bir alternatif lezzettir. Kıymalı yumurta ya da pastırmalı yumurta ile benzerlik gösterse de bu tariflere göre bir parça daha ağırlığa sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Kavurmalı Yumurta Tarifi Malzemeleri

 • 150 gr kavurma
 • 1 tane orta büyüklükte soğan
 • 4 tane yumurta
 • 2 yemek kaşığı kadar tereyağı
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber

Kavurmalı Yumurta Yapılışı

 1. Kavurma eğer hazır alınmış ise sadece küp küp doğranması yeterli olacaktır. Yalnız eğer kavurmayı da kendiniz yapmak isterseniz evde hazırlamanız mümkün. Yaklaşık 250 gram kuşbaşı etten 4 kişiye yetecek kadar kavurma çıkacaktır. Düdüklü tencere yardımı ile yaklaşık olarak yarım saat içerisinde etler istenilen kıvama gelmiş olacaktır.
 2. Soğan ince ince yemeklik doğranır. Bir sahana tereyağı konularak eritilir. Ardından soğan ilave edilerek pembeleşene kadar kavrulur.
 3. Kavurmalar soğanların üzerine boca edilir ve bir müddet bu şekilde karıştırılır. Kavurmaların ezilmemesini sağlamak için dikkatli ve kontrollü bir karıştırma işlemi uygulanmalıdır.
 4. Tuz ve karabiber eklenerek bir dakika daha karıştırılır.
 5. Yumurtalar sahana kırılır ve arzuya göre tamamı kavurmaya boca edilerek pişirilir. Çoğu kişi yumurtanın daha gözle görülür olmasını ister. Çok fazla karıştırılmaması sağlanır. Sadece beyazlarının pişirilerek sarılarına dokunulmadan bırakılabilir.
 6. Kavurmalı yumurta servis tabağına koyulmadan sahan ile servis edilmektedir. Bu sebeple kavurmalı yumurta herkese eşit mesafede masa ortasına konularak tüketilmesi sağlanır. Arzuya göre üzerine pul biber serpilerek de servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Kavurmalı Yumurta Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kavurmalı Yumurta Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

2 Haziran 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...