Kayganak Pekmezli Yumurta Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 3 dakika
Pişme süresi: 5 dakika
Kaç Kişilik: 4

Özellikle kahvaltılar için değişik bir tat arayanlara kayganak pekmezli yumurta tarifini denemeleri önerilir. Tatlı tuzlu karışık hoş bir tadı olan pekmezli yumurta hoş görüntüsü ile yumurta yemekleri içersinde sevilen tatlar arasında yerini aldı. Pekmezli yumurta ara öğünler için de iyi bir seçim olacaktır. Tok tutma özelliği ile diyet yapanlara da bu yemek özellikle tavsiye edilir. Tarifin yumurta sayıları değiştirilerek daha çok ya da daha az kişi için hazırlanabilir. Aşağıda ki tarifte kişi başı 1 yumurta baz alınmıştır. Siyah sarı görüntüsüyle kayganak pekmezli yumurtanın aşağıda ki ayrıntılı tarifini mutlaka deneyin.

Kayganak Pekmezli Yumurta Yemekleri İçin Malzemeler

  • 4 yumurta
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay bardağı pekmez
  • tuz

Kayganak Pekmezli Yumurta Yemekleri Yapılışı

1Derince bir tasa yumurtalar tek tek kırılır ve üzerine yeterince tuz ilave ederek bir çırpma teli yardımıyla çırpılır. Yumurtalar küçükse yumurta sayısı 5 ya da 6 yapılabilir.

2Geniş bir tavaya 2 yemek kaşığı tereyağı konur ve orta ateşte ısıtılır. Tereyağı tavanın her yanını kaplayacak şekilde tava çevrilerek dağıtılır.

3İyice ısınan tereyağına çırpılmış yumurtalar dökülür ve hafif karıştırılır. İki dakika kadar yumurtalar pişirilir.

4Ocağın altı kısılır ve pekmez dökülerek üç dakika kadar daha pişirilir. Pişirme sırasında tahta bir kaşıkla yumurta karıştırılır. Pekmezin iyice kaynaması ve yumurtaya iyice karışması gerekir.

5Bu yemek sıcakken servis edilmelidir.

Kayganak pekmezli yumurtanın pekmez ve tereyağı oranı aslen damak tadına göre ayarlanır. Bu bakımdan tereyağı miktarı azaltılabilir. Pekmez seçimi de tercihe bağlı olarak tatlı veya ekşimtırak pekmezlerden yapılabilir. Pekmez de yemeğe daha az veya daha fazla ilave edilebilir.
Afiyet olsun.

Kayganak Pekmezli Yumurta Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kayganak Pekmezli Yumurta Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

1 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...