Kemik Suyuna Terbiyeli Çorba

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5dk
Pişme süresi: 30dk
Kaç Kişilik: 6

Faydası herkesçe bilinen ve çok eski zamanlardan beri sofralarımızda yeri olan kemik suyu çorbası sunduğu lezzet ile de çok beğenilmektedir. Özellikle kış aylarında yenildiği zaman vücudun daha dirençli olmasını sağlayan kemik suyuna çorba bir çok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

Saydığımız tüm bu önemli faydalardan sonra kemik suyu çorbası nasıl yapılır diye merak edenler için işte oldukça pratik ve kolay bir tarif;

Kemik suyu çorbası tarifi için gerekli malzemeler

  • Kuzu ve ya dana kemiği (4-5 adedi yeterlidir)
  • 1 tane limon
  • 1 tane yumurtanın sarısı
  • 1 kaşık un
  • 3 kaşık yoğurt
  • İstenilen ölçülerde tuz, nane ve pul biber

Kemik suyundan çorba nasıl yapılır

1Kemik çorbası yaparken kullanacağınız kemiklerin biraz etli olması çorbanın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. İlk olarak kemikleri güzel bir şekilde yıkayıp pişmesi için bir miktar su ile birlikte düdüklü tencerenin içine koyun.

2Kemiklerin 30 ya da 40 dakika kadar pişmesini bekleyin.

3Kemikler piştikten sonra tencerenin içerisinden çıkartın ve terbiyeyi hazırlamaya başlayın.

4Limon, yumurta ve yoğurdu bir kabın içerisine alıp iyice çırpın. İçerisine 1 kaşık kemik suyu ekleyin ve tekrar çırpın.

5Hazırladığınız terbiyeyi yavaş yavaş tencerenin içine karıştırarak ilave edin. Ocağı orta ateşe alıp 15 dakika kadar daha kaynamasını bekleyin ve son olarak tuzunu ilave edin. Et suyuyla çorba sosu için bir tencerenin içerisinde nane ve pul biberi pişirip üzerine dökün. Bu çorbayı isterseniz şehriyeli de yapabilirsiniz. Bunun için terbiyeyi eklemeden evvel tel ve ya arpa şehriyeyi tenceredeki su da bir süre pişirmeniz yeterlidir. Kemik suyu çorba tarifimiz artık tamamlandı. Servis edebilirsiniz.

Kemik Suyuna Terbiyeli Çorba Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kemik Suyuna Terbiyeli Çorba
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 19 Review(s)

Yorumlar

23 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...