Kestane Şekeri Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 3 saat
Kaç Kişilik: 2 – 4 kişilik

Bursa’nın en meşhur lezzetleri arasında yer alan ve yıllardan beridir tüketilmekte olan kestane şekeri, şerbet ve kestane şekeri kullanılarak hazırlanmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurması nedeni ile sağlık açısından da oldukça faydalı olan kestane şekeri, özellikle soğuk kış aylarında tam bir sağlık kaynağıdır.

Zorlu bir sürecin ardından sizlere müthiş bir lezzet sunan kestane şekerini, artık siz de kendi ellerinizle evlerinizde hazırlayabilir ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz bu kestane şekeri tarifi sayesinde Bursa’nın meşhur tatlısını kendi ellerinizle ve kendi mutfağınızda kolayca hazırlayabileceksiniz.

Kestane Şekeri İçin Gerekli Malzemeler :

  • Yarım kilogram kestane
  • 1 bardak vanilya
  • 3 bardak şeker
  • 2 bardak su

Kestane Şekeri Yapılışı :

1Kestane şekeri yapma hazırlığına başlarken önce kestanelerin tümünün arkasını ve önünü kestaneye zarar vermeden çizin. Çizilen kestaneleri yıkayın ve su dolu tencerede ocağın altını kısarak yaklaşık 3 saat pişirin. Kestanelerin kabukları açılmaya başlayınca bıçakla dikkatlice kabuklarını soyun.

2Bir tencerede 2 bardak su ve 3 bardak şekeri kaynatıp şerbet yapın. Sonra üzerine vanilyayı ekleyin. Bu karışımı hazırlamış olduğunuz kestanelerin üzerine dökün. Kestaneleri bu şekilde 3 gün boyunca bekletin. 3 gün sonra benmari usulü dediğimiz işlemi yapın. Yani beklettiğiniz tenceredeki kestaneleri içinde su olan başka bir tencerenin içine koyun.

3Üzerini bir kapakla kapatarak ocağın altını yakın. 1 saat boyunca buharla pişmesini sağlayın. Ardından kestaneleri yine 1 gün boyunca bekletin ve ertesi gün aynı işlemi tekrar yapın. 6 günlük bir süreden sonra kestane şekeri artık son halini alır ve yenilecek kıvama gelir.

Kestane Şekeri Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kestane Şekeri Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

3 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...