Kremalı Kepekli Makarna Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Makarna karbonhidrat değeri yüksek ve içerisinde bulunan buğday dolayısı ile birçok besin ögesini de içeren bir besindir. Makarna hamuru yapılırken vitamin ve mineral ilaveleri yapılarak ürünün daha da besleyici hale getirilmesi sağlanabilir. Aynı şekilde makarna içinde bulunan ve yoğun miktarda enerjiye sahip olan buğday ununun kepekli kısımdan ayrılmadan üretilmesinin sonucu ise ortaya kepekli makarna adı verilen ürünler çıkmıştır. Kepekli makarna kalori bakımından daha düşük olması ile beraber besleyici değeri de daha yüksek olan bir makarnadır. Kremalı kepekli makarna için aşağıdaki malzemeleri alıp siz de tarifinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Kremalı Kepekli Makarna Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 paket kepekli penne kesim makarna (kalem olarak da bulunabilir)
  • 1 su bardağı uht krema
  • 4-6 adet şapkalı kültür mantarı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Kremalı Kepekli makarna Yapılışı:

1Tencereye su alınır ve kaynatılır. Kaynayan suya kepekli penne makarna ilave edilir. Üzerine bir miktar tuz koyularak ağzı açık bir şekilde tencerede yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatılır.

2Haşlanan makarnalar süzgeç yardımı ile süzülür ve tencere temizlenerek kremalı sos için hazırlanır.

3Şapkalı mantarlar yıkanır ve sap kısımları kesilir. Şapka bölümleri ince ince dilimlenir. Az bir miktar sıvı yağ ile tencerede çevrilir. Mantarlar hafif şekilde suyunu bırakmaya başladıktan sonra krema tencereye alınır. Ocağın altı kısılarak krema ile mantarların özdeşleşmesi sağlanır. Üzerine karabiber konur.

4Hazır olan kremalı sos üzerine kepekli penne makarnalar ilave edilir. Ocağın altı kapatılarak kremalı sos ile makarnanın iyice karışması sağlanır. Sıcak makarna servis edilir.

Afiyet olsun.

Kremalı Kepekli Makarna Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kremalı Kepekli Makarna Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...