Palamut Balığı Nasıl Pişirilir

Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 25 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 2-3

Palamut tarifi için gerekli malzemeler:

  • 1 tane büyük boy palamut
  • 1 tane büyük boy domates
  • 1 tane büyük boy biber
  • 2 tane orta büyüklükte kuru soğan
  • 1 yemek kaşığından biraz fazla zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığından biraz fazla su
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • İstediğiniz farklı baharatlar varsa kullanabilirsiniz.

Palamut yapılışı:

11 adet büyük palamudun içini temizleyin daha sonra kılçıklarını ayıklayın ve halkalar halinde doğrayın. Bu işlemi balığı aldığınız balıkçıya da yaptırabilirsiniz. Halkalar halinde kesilen balıkları bir kaba alın üzerine 2 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı kadar tu koyun. Halka şeklindeki palamutları tuzlu su içerisinde yaklaşık 10- 15 dakika kadar bekletin. Ardından suyunu süzün. Bu işlem ile eğer balığın içerisinde kan varsa tam anlamı ile temizlenmiş olacaktır.

2Palamutların suyu süzülürken 2 adet orta büyüklükte soğanın kabuğunu soyup söğüş veya halka şeklinde doğrayın. Fazla kalın veya fazla ince olmasın. 1 tane büyük boy domates ile 1 tane yeşilbiberi halka şeklinde doğrayın. Yeşilbiberi birkaç parçaya bölüp de pişirebilirsiniz. Bir borcam veya orta büyüklükteki bir fırın kabının tabanına halka soğanları dizin, üzerine halka şeklinde doğradığınız palamutları koyun, palamutların da üstüne domates ve biberleri düzgün bir şekilde dizin.

3Bir kaba 1 yemek kaşığından biraz fazla zeytinyağı, 1 yemek kaşığından biraz fazla suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar tuzu koyun ve karıştırın. Eğer isterseniz farklı baharat ve biraz da domates salçası koyabilirsiniz. Bu karışımı halka palamutların üzerine güzelce dökün, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Üzeri hafif kızarınca pişmiş demektir.

Palamut Balığı Nasıl Pişirilir Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Palamut Balığı Nasıl Pişirilir
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

23 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...