Palamut Izgara Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Üç tarafı denizlerle çevrili bir coğrafyada balık kültürü bazı bölgeler dışında ne yazık ki yeterince bilinmemekte ve yeterince yararlanılamamaktadır. Ülkemizde en çok bilinen türlerden biridir palamut balığı, birçok çeşidi bulunmaktadır. Eylül ayında balık yasağının kalkmasıyla sofraları şenlendiren vücudu yenileyen bir türdür. Eylül ayında avı başlayan palamut Ocak ayında lezzetinin zirvesine oturur. Besin değeri en kaliteli olduğu dönem Ocak ayıdır. Bu ayda tercihen sofralarda sık kullanılması sağlık açısından çok faydalıdır. Her balık türünde olduğu gibi gözler başta olmak üzere, diş ve dişetleri, açık yaralar, cilt yenilenmesi gibi vücudu onarıcı etkisi vardır. Kolesterolü düzenleme etkisi ve saç dökülmesini azaltması gibi onarıcı ve yenileme gücü bulunmaktadır. Genellikle tavası tercih edilen palamut, özellikle Ocak ayında (yağlı olduğu dönemdir) ızgarası tercih edilebilir. Palamut özellikle sülfür ve fosfor açısından en zengin balıklardan biridir.

Palamut Izgara hazırlanışı yaklaşık on beş dakika, Terbiye ve dinlenme (tercihe bağlı) süresi en az bir saat (terbiye edilmiş balığın ızgara yapışma olasılığı daha düşüktür ve daha lezzetli olur.) , pişme süresi tercihe göre on dakikadır.

Malzemeler (4 Kişilik)

  • 2 Adet Orta büyüklükte Palamut balığı
  • Yarım fincan zeytinyağı
  • İnce rendelenmiş bir soğan
  • Küçük bir demet maydanoz
  • Bir tutam tuz, bir tutam karabiber

Yapılışı

1Palamut balığı halka halka kesilmelidir, bu kesim şekline takoz denilir, bu işlem satın alınan yerde de yaptırılabilir. Balığın suyunun iyice süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Bir kaba zeytinyağı ve soğan suyu alınıp karıştırılır. Bu karışımın bir kısmı ızgaraya bir fırça yardımıyla sürülüp ızgara ateşe yerleştirilir. Balıkların her iki tarafı da tuz ve ovulur. Balık halkalarının her iki tarafı da bu karışım ile yağlanıp ızgaraya dizilir. Belli aralıklarla çevrilip bu karışım her çevirişte balık parçalarına sürülür. Pişmesinin ardından ince kıyılmış maydanoz ile sıcak servis edilir.

Palamut Izgara Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Palamut Izgara Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

30 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...