Sıcak Çikolata

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 4-8 Kişilik

Sonbahar mevsimine giriş, aynı zamanda artık kışın yaklaştığının ve soğuk havalar nedeni ile soğuk içeceklerden yavaş yavaş sıcak içecekler çeşidine geçmek gerektiğinin de bir sinyali konumundadır. Soğuk havalarda tüketilecek ve ikram edilecek birçok sıcak içecek türü olsa da, belki de bunlardan en popüleri sıcak çikolatadır. Sıcak çikolata, hem olağanüstü lezzeti hem de insanın içini ısıtan sıcaklığıyla, büyük küçük herkesin çok severek tükettiği bir içecektir. Yapımı da oldukça kolay olan sıcak çikolatanın tarifi, sizler kafelere gitmeden rahatça ve güvenle hazırlayasınız diye aşağıda açıklanmıştır. Bu sayede, evinizde tek başınıza kitap okurken ya da ders çalışırken içebileceğiniz gibi, arkadaşlarınız ve misafirlerinizle beraber de mutlu anlar yaratabilirsiniz.

Sıcak Çikolata İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı kadar kakao tozu
  • 1 litre kadar süt
  • 1,5 su bardağı kadar şeker (dilerseniz bu oranı damak zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz)

Sıcak Çikolata Yapılışı

1Sıcak çikolata hazırlarken kakaonun önce mi yoksa süt piştikten sonra mı süte eklenmesi gerektiği konusunda ikilemler yaşanmaktadır. Bunun en güzel yolu soğuk süte kakaoyu eklemektir.

2Soğuk süte eklediğiniz kakaoyu, bir tencere içerisinde karıştırın ve olabildiğince kakaonun topaklanmadan süte dağılmasını bekleyin. Daha sonra ocağın altını açarak bu tencereyi ocağa yerleştirin ve sütün kakao ile birlikte kaynamasını bekleyin. Bu esnada karıştırmayı ihmal etmeyin.

3Sürekli karıştırdığımız ve tamamen homojen hale gelen süt ve kakao karışımını kaynamaya başladığı zaman, içerisine bir buçuk su bardağı kadar şekeri ilave edin. Sıcak karışımın içerisinde şeker kolaylıkla eriyecektir.

4Eğer lezzeti size eksik geldiyse, bir miktar daha sütü ilave edebilirsiniz. Bu sebeple pişirirken tadına bakmaktan çekinmeyin.

5Son olarak bir müddet daha pişirin ve bir kepçe yardımıyla her bir fincanın içine hazırladığınız sıcak çikolataları boşaltın.

6Dilerseniz artan karışımı bir kavanoz yardımıyla dolapta bekleterek sonradan ısıtabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Sıcak Çikolata Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sıcak Çikolata
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

31 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...