Sucuklu İspir Kuru Fasulyesi

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 8 kişilik

Kuru fasulye yemeği çok beğenilen Türk yemeklerinden biridir. Kuru ve pilav ibaresi halk diline yerleşmiş ve hemen hemen her lokantada da bu yemek servis edilmektedir. En beğenilen ispir fasulyesi ile yapılan sucuklu fasulye, mutlaka her masada yerini almaktadır. Aşağıda ispir fasulyesinin tarifi anlatılmıştır.

Sucuklu İspir Fasulyesi İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağında ispir fasulyesi
  • 1 yemek kaşığında biber salçası
  • 2 tane orta boyda domates
  • 1 tane büyük boy kuru soğan
  • Yarım kangal sucuk
  • 2 yemek kaşığında tereyağı
  • Tuz
  • 2 yemek kaşığında sıvı yağ

Sucuklu İspir Fasulyesi Tarifinin Yapılışı

1İspir fasulyesi yapılmadan bir önce 2 su bardağı ispir fasulyesi suya ıslanır. Bir gün sonra ıslanan fasulyeler yıkanarak tencereye alınır. Fasulyeyi 2 parmak geçecek şekilde su eklenir ve haşlamaya bırakılır.

2Yarı haşlanmış bir hale geldiğinde tencerenin altı kapatılarak kapağı kapalı bir şekilde bekletilir. Çok kolay pişen bir fasulye olduğu için dikkat edilmelidir.

3Fasulyeler dinlenmeye bırakılır ve güveç kabına 1 tane büyük boy soğan ince şekilde doğranır. Sıvı yağ da eklenerek soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur.

4Daha sonra domateslerin kabuğu soyularak rendelenir ve soğanların içine eklenir. Salça ile tereyağı da güveç kabına eklenerek kavrulur. Sos kıvamına gelene kadar kavrulmaya devam edilir.

5Kuru fasulyeler süzülür ve güveçteki sosa ilave edilir. İsteğe bağlı olarak suyu ile de ilave edilir. Ortalama olarak bir iki dakika kadar kavrulur. Üzerini geçecek kadar sıcak su eklenerek tuz ilave edilir.

6Sucuklar doğranarak bir tavada kavrulur. Kaynayan fasulyeye sucuklar eklenir. Güvecin üzeri folyo ile kapatılarak fırına verilir 200 derecede pişirilir ve servis edilir.

Sucuklu İspir Kuru Fasulyesi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sucuklu İspir Kuru Fasulyesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

9 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...