Ev Yapımı Dondurma

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 dakika
Pişme süresi: 25 dakika
Kaç Kişilik: 4

Yaz aylarında aşırı şekilde tüketilen dondurma, lezzetli oluşumu ile birlikte serinletici etkisiyle de bilinir. Hazır şekilde marketlerde satılan dondurma aynı zamanda ev imkanlarında ev yapımı dondurma hazırlamak oldukça kolaydır.

Ev yapımı dondurma için gereken malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı süt
  • 4 yumurta sarısı
  • 200 gram süt kreması

Ev yapımı dondurmanın yapılışı:

1Hazırladığımız 2 bardak sütü çelik tencere döküp üzerine vanilyayı ilave edip orta ateşte yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Kaynamaya başladığı zaman ateşten alıp 15 dakika kadar dinlendirilmelidir.

2Sütü tel süzgeçten geçirerek ayrı bir kaba dökülmelidir. Sütü tamamen tencere boşaltılınca üzerine 4 yumurta sarısı ve toz şekeri katıp el mikseri ile hızlı şekilde çırpılmalıdır.

3Ilık sütü yumurtalı karışıma azar azar dökerek sık sık karıştırılmalıdır. Tencereyi içi su dolu başka bir kabın içine oturmak suretiyle kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirilmelidir.

4Kaynatmamaya özen gösterilmeli ve krema kıvamına gelinceye kadar yaklaşık olarak 10-15 dakika pişirilmelidir. Krema, kaşığa yapışmaya başladığı zaman ayrı bir kaba dökülüp soğumaya bırakılmalıdır. Üzerinde kaymak tutmaması ve pürüzsüz bir krema kıvamında olması için arada bir karıştırılmalıdır.

5200 gr süt kremasını ayrı bir kasede hafifçe çırpınmalıdır. Daha önceden hazırlanan soğuk kremaya az miktarda döküp karıştırarak iyice yedirilmelidir. Üzerini kapatıp buzlukta donuncaya kadar bekletmeye çalışılmalıdır.

6Karışımı derin bir cam kalıba alınmalı ve üzerini alüminyum folyo ile örtünmelidir.

7Buzlukta 20 dakika daha beklettikten sonra karışım, biraz toparlamaya başladığı zaman buzluktan çıkarıp mikserle birkaç saniye çırpınmalıdır. Daha sonra üzerini alüminyum folyo ile örtün.

8Buzlukta 20 dakika daha bekletilir. Tekrar çıkarıp mikserle çırpınmalıdır. Dondurma kıvamına gelene kadar bu çırpma işlemini tekrarlanmalıdır.

9Hazırlanan dondurmayı alüminyum saklama kaplarına alıp ağzını sıkı şekilde kapatıp ve servis yapıncaya kadar buzlukta bekletilmelidir.

Ev Yapımı Dondurma Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Dondurma
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
21star1stargraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...