Ev Yapımı Gerçek Dondurma Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 10-12

Ev yapımı gerçek dondurma tarifi için gerekli malzemeler:

  • 5 su bardağı kadar süt,
  • 1 su bardağı kadar toz şeker,
  • 2 tane içmelik salep,
  • 1 tane damla sakızı,
  • Çikolata sosu,
  • Meyve parçaları,
  • Karamel,
  • Fındık parçacıkları.

Ev yapımı gerçek dondurma yapılışı:

1Derin bir tencereye 5 su bardağı kadar sütü koyun ardından tencereyi ocağa alın. Altını kısık ateşte açarak sütü ısıtmaya başlayın ılıyan sütün içine 1 tane damla sakızı atın ve kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladıktan sonra ara ara karıştırarak 2 tane içmelik salebi boşaltın. Ardından 1 su bardağı kadar toz şekeri boşaltın ve kaynamaya bırakın. Hafif bir kıvam aldığını gördüğünüzde ocağın altını sonuna kadar açıp 2- 3 defa karıştırın ve hemen ocağın altını kapatın. Bu yapmanın nedeni eğer alt tarafın dibi yapışmışsa yüksek ısı vererek ayırmak.

2Pişen karışımı geniş bir borcama alın ve soğuması için hava alan bir yere bırakın sık sık karıştırarak karışımın soğumasını sağlayın. Soğuyan karışımı buzluğa alın ve saat başı dondurucunun kapağını açarak ve dondurmayı dışarı çıkarmayarak karıştırın. Büyük ihtimalle dondurmanın ilk olarak kenar kısımları donacaktır. Bu yüzden kenar kısımları orta kısma aktarın ve karıştırmaya devam edin. Bu işlem yaklaşık 5- 6 defa kadar tekrarlanacaktır. Bu işlem sayesinde dondurma kıvam alacak ve her tarafı eşit seviyede donacaktır. Bu işlem sonunda dondurmayı 5- 6 saat kadar daha buzlukta bekletin.

3Dondurma hazır. Buzluktan çıkarın ve üzerine çikolata sosu ile karameli sıkın. Meyve parçacıklarını ( istediğiniz her meyveyi kullanabilirsiniz) dondurmanın etrafına dizin ve son olarak fındık parçacıklarını serpin.

Ev Yapımı Gerçek Dondurma Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Gerçek Dondurma Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

22 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...