Fırında Çöp Şiş Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 40 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Fırında çöp şiş, davet yemeklerinde en çok tercih edilen yemeklerdendir. Canınız mangal istediğinde de kolaylık ile yapabileceğiniz bir yemektir. Kalori açısından da düşük olan çöp şiş herkes tarafından sevilen bir yemektir. Şekil itibariyle çocuklarında ilgisini çeken ve severek yedikleri bir yemektir.

Fırında Çöp Şiş İçin Malzemeler

  • Yarım kg tavuk göğüs eti
  • 1 çay bardağı süt
  • yarım çay bardağından bir parmak eksik ayçiçek yağı
  • bir çay kaşığı tuz
  • bir tatlı kaşığı tatlı toz biber
  • bir tatlı kaşığı pul biber
  • bir tatlı kaşığı kekik
  • bir yemek kaşığı domates salçası
  • 16 adet çöp şiş

Fırında Çöp Şiş Yapılışı

  1. Öncelik ile tavuk etleri aynı boyutlarda olacak şekilde doğranmalıdır. Etler, don olmamalıdır. Don hali ile doğranan etler sonrasında pişer iken dağılır. Etlerin boyutları ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Büyük olur ise pişmez. Küçük olması halinde de piştikten sonra kıtır kıtır olur ve kurur. Bu neden ile etler aynı büyüklükte ve pişme şekline uygun doğranmalıdır. Ayrı kap da yağ ile salça açılır. Doğranan tavuk etlerine, salça karışımı dökülerek karıştırılır.
  2. Sonrasında tuz eklenmelidir. Tuzun bu aşamada eklenmesi çok önemlidir. Çünkü bu aşamada tavuk etleri tuzu çekecektir. Tuz eklendikten sonra yaklaşık bir dakika boyunca harmanlama işlemi yapılmalıdır. Sonrasında diğer baharatlar eklenerek harmanlanır. Son olarak da süt eklenerek tekrar karıştırılır.
  3. Fırında çöp şiş tarifi için yoğurt da kullanılabilir. Fakat yoğurt etleri kurutacaktır. Kullanılan kabın kapağı var ise kapağı kapatılıp buzdolabına alınır. Yok, ise hava almayacak şekilde streç çekilmelidir. Bu şekilde buzdolabında bir saat bekletilmelidir. Şişlere dizer iken dip dibe olmamalıdır. Bu esnada, fırın 200 dereceye ayarlanarak, ısıtılmalıdır.
  4. Çöp şişler hazırlandıktan sonra yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir ve fırına verilir. Izgarada yapılmış gibi bir görüntüsü olması için her 15 dakika da bir bütün şişler çevrilmelidir.

Afiyet olsun.

Fırında Çöp Şiş Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Çöp Şiş Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
1.51star1stargraygraygray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

2 Mayıs 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...