Kuzu Gerdan

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 60 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Kuzunun yemeklik olan kısımlarından birisi gerdandır. Bu bölgedeki et orta sertlikte ve orta yağlılıktadır. Bu sebeple de tencere yemeklerinde ve sebze ile yapılan yemeklerde oldukça lezzetli olurlar. Kuzu gerdan yaparken dilerseniz ürünü kendiniz parçalayabilir ya da yemeklik doğranmış şekilde de satın alabilirsiniz. Kalın dilimler halinde satılan kuzu gerdanı 2 adet olarak ya da yaklaşık yarım kilogram olarak satın alıp lezzetli bir kuzu gerdan yemeği yapabilirsiniz.

Kuzu Gerdan için Malzemeler:

  • 500 gr kuzu gerdan ( iri iri yemeklik doğranmış)
  • 2 adet patates
  • 4 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tutam yaş biberiye
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Kuzu Gerdan Yapılışı:

1Kuzu gerdanlar bir poşete doldurulur ve üzerine ince ince kıyılan yaş biberiye, tuz ve karabiber ilave edilerek poşetin ağzı kapatılır. Baharatlar et parçalarına iyice yedirilecek şekilde poşet ovuşturulur. Diğer malzemeler hazırlanırken buzdolabında biraz bekletilebilir.

2Patateslerin kabuğu soyulur ve iyice yıkandıktan sonra tencereye bir miktar tereyağı ile alınır. Kalan tereyağı etler ile beraber ilave edilecektir. Tencereye koyulan patatesin dışını kavrulması sağlanır. Sonrasında salça koyularak iyice patates ile karıştırılır.

3Kabukları soyulan ve ince ince dilimlenen sarımsaklar yemeğe ilave edip karıştırılır. Buzdolabındaki kuzu gerdanlar da patatesin üzerine ilave edilir. Üzerlerine 1 su bardağı kadar sıcak su konur ve kalan tereyağı da eklenerek yemek karıştırılır.

4Et uzun süre kısık ateşte pişerse hem sert olmaz hem de lezzetini kaybetmez. Bu sebeple ağzı tamamen kapalı döküm tencereler tercih edilebilir. Yaklaşık 1 saat pişen et sıcak şekilde patateslerle servis edilir.

Afiyet olsun

Kuzu Gerdan Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kuzu Gerdan
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

18 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...