Fırında Kuzu Kol Kuyu Kebabı Tadında

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 3 Dakika
Kaç Kişilik: 8 Kişilik

Kuzu etinin yumuşaklığı ve lezzeti onu diğer kırmızı etlere nazaran daha çok tercih edilme nedenidir. Birçok yörede kuyu kebabı lokantaları bulunmakta ve özel müşterilerine hizmet vermektedirler. Uzun ve zahmetli bir süreci olan kuyu kebabı yapımında bu işte uzmanlaşmış ustalar çalışmaktadır. İyi bir kebabın ortaya çıkması için özel yapılmış kuyulardan faydalanılmaktadır. Bu lezzeti bilenler kuyu kebabı yapan yerlere gitmek zorunda kalmaktadır. Tabii ki evde kebap için kuyu yapılamaz, ama bu lezzetten de vazgeçemem diyorsanız, fırında kuzu kol kuyu kebabı ile gerçeğine yakın bir lezzet elde edebilirsiniz. Çok özel bir yemek olan kuzu kol kuyu kebabı ile aşçılığınızın doruğuna çıkabilirsiniz. Hazırlama süresi kısa olsa da, uzun bir pişme süresi gerektirdiğinden fazla bir müdahalede bulunmadan bu süreyi beklemek zorunda kalırsınız. Sonuç sizin ve misafirleriniz için mükemmel bir kebap yemeği ortaya çıkaracaktır.

Kuyu Kebabı Yapılışı İçin Malzemeler:

  • Bir adet ikiye bölünmüş kuzu kol
  • 2 çorba kaşığı salça
  • 4 çorba kaşığı sıvı yağ
  • Tuz, kekik, kırmızı biber
  • 10- 15 diş sarımsak

Kuyu Kebabı Yapılışı:

1Öncelikle tüm baharatları, tuzu ve sıvı yağı bir kasede karıştıralım ve kuzu kolun her yerine fırça yardımı ile iyice sürelim. Ağzı kapaklı bir borcama kuzu kolu koyalım.

2Kabuklarını tek tek soyduğumuz sarımsaklara bıçaklar atarak delikler açalım. Sarımsaklar bu şekilde çok lezzetli olacaktır. Sarımsakları da borcama ilave edelim. Borcamı 180 dereceye ayarladığımız fırına ağzı kapalı bir biçimde sürelim. Yarım saat pişirelim. Sonra fırının ayarını 150 dereceye düşürerek pişirmeye 2.5 saat daha devam edelim.

3Et lokum kıvamına gelene kadar yaklaşık olarak hem 180 derecede hem 150 derecede toplam 3 saat kadar pişirelim. Piştikten sonra yanında pilav ile servis edelim.

Fırında Kuzu Kol Kuyu Kebabı Tadında Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Kuzu Kol Kuyu Kebabı Tadında
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

10 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...