Oktay Usta Tavuk İskender

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dk
Pişme süresi: 20 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Genelde et yemeklerini kokusundan ya da kıvamından dolayı fazla sevmeyen ve tüketmeyen kişiler bu ürünlerin fast food şekillerini oldukça sevmektedir. Gerek et ürünleri gerekse tavuk ürünleri baharatlar ile harmanlanıp farklı tariflerde yapıldıkları zaman oldukça değişik lezzetlere sahip olabilirler. Tavuk İskender de bu tariflerden birisidir. Tavuğun yağ oranı en az olan göğüs eti kısmından yapılan bu tarifler aynı zamanda oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Tavuk İskender yapmak için aşağıdaki malzemeler yeterlidir.

Tavuk İskender için Malzemeler:

  • 800 gr tavuk göğsü
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı kırmızı biber
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Tavuk İskender Yapılışı:

1Tavuk göğsü kapaklı bir saklama kabına alınır ve üzerine tüm baharatlar dökülerek 1 yemek kaşığı sıvıyağında marine edilir. Marinasyon işleminde tavuğun tüm kısımlarına baharatlar ve yağın temas etmesi gerekir. Tavukların kapağı kapatılarak buzdolabında yarım saat kadar bekletilir. Bu işlem tavuğun lezzetini arttıracak ve aynı zamanda pişmesini hızlandıracaktır.

2Tavuklar buzdolabından alındıktan sonra hızlı bir şekilde büyük ve keskin bir bıçak ile mümkün olduğunca ince dilimler halinde kesilir. Dilimler daha önce tavada ısıtılmış olan yağa atılır ve bir maşa yardımı ile çevrilir. Kırmızı biber tavuğun kızarmış görüntüsünü zenginleştirdiği için daha fazla da koyulabilir.

3Maşa ile çevrilen tavuk dilimlerinin iki yüzü de iyi bir şekilde kızarmalıdır. Kızaran tavuklar servis tabaklarına alınır.

4Yanlarına pide ve yoğurt ilavesi yapılır.

5Küçük bir sos tavasında ısıtılan tereyağı köpüründe ister tavukların üstüne ister doğranan pidelerin üstüne dökülerek servis işlemi de tamamlanır.

Afiyet olsun

Oktay Usta Tavuk İskender Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Oktay Usta Tavuk İskender
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
1.51star1stargraygraygray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

19 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...