Fırında Kılçıksız Hamsi

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Balık omega 3 kaynağı olarak mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Lezzetli ve şık sunumu ile fırında hamsi tarifi balık sevenler için sağlıklı bir menü olacaktır. Çıtır çıtır ve taze oluşu iştah kabartır. Bazı tariflerde kılçıklı olarak yapılıyor olsa da kılçıksız fırında hamsi yeme kolaylığı da sağlayacaktır. Lezzetli bir yemek olan fırında hamsi özellikle kış aylarında sıkça tercih edilmektedir. Kolay ve çok çabuk olabildiği için sıcak olarak servis edilir. Hamsi mevsiminde fırında hamsi ya da kızartılarak tüketilebilir. Farklı tarifler denenerek lezzetli bir akşam menüsü haline getirilebilir. En çok tercih edilen pişirme yöntemi ise fırında yapılmasıdır.

Fırında Kılçıksız Hamsi Malzemeleri

  • 1 kg hamsi
  • Tuz
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Mısır unu

Fırında Kılçıksız Hamsi Tarifi

1Öncelikle hamsilerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Bekleyen balık kokar ve bakteri üretir. Zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden taze hamsi kafa kısmından tutularak tüm iç organları alınır. Daha sonra kılçıkları çok küçük olduğundan içi açılan hamsinin kılçıkları kolay temizlenecektir.

2Yarım saat kılçıkları alınmış hamsiler suda bekletilir. İyice temizlenmesi gerekir

3Bir kap içerisine yağ ve tuz koyulur. Temizlenmiş hamsiler eklenerek iyice harmanlanır

4Mısır unu geniş bir kap içerisine yayılır. Yağlanmış olan hamsilerin içleri açık olacak şekilde mısır ununa batırılır. Her iki tarafına da aynı işlem yapılır. Fazla gelen mısır unu silkelenir.

5Mısır ununa bulanan hamsiler yağlı kağıt koyulmuş fırın tepsisi içerisine dizilir

6180 derece önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişirilir. Üzeri kızarmış ve çıtır hamsiler yeşillikler ile servise hazır hale getirilir. Fırında kılçıksız hamsi ayrıca soğan ya da salata ile de servis edilebilir.

Fırında Kılçıksız Hamsi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Kılçıksız Hamsi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

12 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...