Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dk
Pişme süresi: 45- 50 Dk
Kaç Kişilik: 15-20

Çay saatlerinin en sadık işbirlikçisi, en güzide misafiri, en kadim dostu zengin katıklı, bol çeşnili ve birbirinden lezzetli keklerdir elbette. İşte bu kek tariflerinden birisi de havuçlu tarçınlı cevizli kektir. Havuçlu kek tarifi  tarçın ve cevizle birleştiğinde hem enerji hem de mutluluk veren bir iksire dönüşür. Yedikçe mutlanır, enerji dolarsınız. Tarçınlı kek tarifi soğuk kış günlerinde içi ısıtmak, enerjik ve keyifli hissetmek için sanki daha fazla hatırlanır ve yapılır. Cevizli kek de keza öyle.  Cevizli tarçınlı kek sadece bu iki harika malzemeden teşekkül edebildiği gibi, işin içine havuç da girdiğinde hem renk hem de besin değeri anlamında daha da zenginleşir. Havuçlu tarçınlı kek tarifi, yahut cevizli kek tarifi, ismi ne olursa olsun sadece biri anıldığında, diğer ikisi de akla sökün ediverir. Ceviz, tarçın, havuç üçlüsü, kek söz konusu olduğunda birbirinden pek de ayrı düşünülemez.  Havuçlu kek Oktay Usta tarifleri de oldukça ünlüdür. Taze demlenmiş bir bardak çay, keskin aromalı nefis bir fincan kahve, yahut buz gibi bir bardak süt ile harika bir lezzet bombasına dönüşen havuçlu tarçınlı cevizli kek canınız her istediğinde yapabilmeniz için kolay bir tarifle işte bu satırlarda. Havuçlu kek tarifi için malzemeleri hazır edin ve kolayca hazırlayın. Durdukça, bekledikçe, hafiften bayatladıkça daha da sakinleşip güzelleşen havuçlu tarçınlı kek tarifi, dişe gelen iri ceviz parçalarıyla tam ağzınıza layık. Sözü fazla dolandırmadan hemen işe koyulalım derseniz, işte size havuçlu tarçınlı cevizli kek için malzeme listesi…

Havuçlu Tarçınlı Cevizli kek için malzemeler:

  • 2.5 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • 3 adet yumurta
  • 3 adet küçük boy havuç
  • 1 su bardağı kırık ceviz içi
  • 1 silme yemek kaşığı tarçın
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1’er paket kabartma tozu ve vanilya

Havuçlu tarçınlı cevizli kek yapılışı:

1Adım 1 – Önce havuçları soyacak yardımıyla doyarak yıkayın ve rendeleyin.

 

2Adım 2 – Derin bir kabın içine toz şeker ve yumurtayı alarak köpürene kadar iyice çırpın. Sıvı yağ ve sütü ekleyin. Hepsinin üzerine un, kabartma tozu ve vanilyayı da ilave edin. Ne çok cıvık ne de çok kalın; orta akışkanlıkta bir kek kıvamı elde edeceksiniz.

3Adım 3 – Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra muhteşem üçlüyü; yani havuç, ceviz ve tarçını da karışıma ilave etikten sonra, karışımı yağlanmış kek kalıbına dökün.

4Adım 4 – Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında keki pişirin. İlk 30 dakika fırının kapağını asla açmayın, aksi taktirde kekiniz kabarmaz, hatta çöker. Kekin piştiğini kontrol etmek için bir kürdanı keke saplayın. Kürdan kuru çıkarsa kekiniz pişmiş demektir.

Fırından aldığınız keki kalıbından hemen çıkartmak için uğraşmayın. Soğuyan kek kalıptan daha kolay çıkar ve daha kolay dilimlenir. Demini aldıkça, hatta ertesi güne kalınca daha da güzelleşecek havuçlu tarçınlı cevizli kekiniz servise hazırdır.

Afiyet Olsun

Video

Özet
recipe image
Yemek Adı
Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

7 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...