Hazır Yufkadan Kolay Pişi Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Pişi; Türk mutfağının özellikle Ege bölgesinin vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Her yaş grubuna hitap eden bir hamur işidir. Uygun fiyata, bereketli ve ister sabah kahvaltısında ister beş çayında ikramlık olarak sunulabilecek bir lezzettir. Genellikle mayalı hamurdan yapılan pişinin birçok farklı yapılış şekli bulunmaktadır. Burada sizlere pratik, fazla zaman almayan kolay pişi tarifini sunacağız.

Hazır Yufkadan Kolay Pişi Tarifi için Malzemeler

  • 4 adet hazır yufka
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 kap su
  • 1 tutam tuz
  • 1 bardak sıvı yağ

Hazır Yufkadan Kolay Pişi Tarifinin Yapılışı

  1. Yufkalar sırayla tek tek tezgaha açılır, biraz suyla üst kısmı ıslatılarak, un ve tuz serpilir. Daha sonra sıkı bir şekilde rulo yapılır, en son kısmı yine biraz su ile ıslatılarak, rulo kapatılır.
  2. Yarım parmak uzunluğunda rulo yapılan yufka kesilerek, su dolu kabın içine atılır. Diğer üç yufkada aynı şekilde rulo yapılı kesilerek, su dolu kabın içine konur. Yufkalar iyice ıslanıp, biraz hamurlaşmaya başladı mı, süzgeç ile fazla rulolar bozulmadan süzülür.
  3. Süzülen yufkalar, önceden kızdırılmış derin tenceredeki kızgın yağa tek tek atılır. Yufkalar altın sarısı rengini alınca yavaş yavaş kızgın yağdan çıkartılarak, fazla yağı süzülsün diye kağıt peçete üstüne konur.
  4. Kızarmış yufkalar kızgın yağda kabardığı için puf puf olacaktır. Pişi gibi yumuşak, lezzetli, sunumu kolay, bereketli kolay pişilerinizi ister peynir ile ister sade, istenirse üstüne pudra şekeri serpilerek afiyet ile yenilir.
  5. Püf noktası; Yarım parmak boyutunda kesilmiş olan yufkalar suda çok fazla bekletilmeden, iyice hamurlaşmadan sudan süzülerek çıkartılmalıdır. Aksi takdirde hepsi birbirine yapışır ve içleri çiğ kalır.

Afiyet olsun.

Hazır Yufkadan Kolay Pisi Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Hazır Yufkadan Kolay Pişi Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
1.51star1stargraygraygray Based on 3 Review(s)

Yorumlar

17 Mayıs 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...