Izgara Sardalya

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 dakika
Pişme süresi: 15-20 dakika
Kaç Kişilik: 4-5 kişilik

Balık hep tavada yapılacak diye bir şey yok ya ızgarada da balık yapılabilir. Peki, hangi balık mı? Genel olarak hemen hemen her balık ızgara da yapılabilir ancak sardalya balığı ızgarada çok daha lezzetli olmaktadır. Nasıl yapıldığını merak edenler aşağıdaki ızgara sardalya tarifini inceleyebilir.

Izgara sardalya yapılışı için malzemeler

  • 1 kilo sardalya balığı ( yapılacak kişi sayısına göre kiloyu değiştirebilirsiniz diğer malzemeleri de aynı oranda azaltmalı ya da çoğaltmalısınız )
  • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 adet limon
  • 1 adet orta boy marul

Izgara sardalya yapılışı;

1Sardalya balıklarının ilk olarak pulları temizlenir. ( pullarının çıkış yönünün tersine ovulursa pulları kolayca temizlenecektir ) Ayrıca sardalya balıklarının içi de temizlenir.

2Sardalya balıkları bol suda yıkanır. Tamamen temizlenene kadar yıkanmalı. Ardından sardalya balıkları deniz tuzu ile tuzlanır

3Sardalya balıkları uzun bir şekilde ızgaraya sıra sıra dizilir ve ayrı bir yerde zeytinyağı ve karabiber karıştırılır.

4Tel ızgaraya dizilen sardalya balıklarının üzerine fırça yardımı ile zeytinyağlı karabiber karışımından sürülür.

5Tel ızgarayı ara ara ( sık aralıklar ile ) çevirerek kısa süre de sardalya balıkları pişirilir. Pişmesi yaklaşık olarak 10-15 dakikayı almaktadır. Izgara da balıkları fazla tutarak pişirmemelisiniz çünkü fazla piştiğinde ızgara sardalyalar lezzetini kaybedecektir.

6Pişen sardalya balıkları servis tabağına alınır ve sardalya balıklarının alındığı servis tabakları marul ile süslenir. Arzu edilir ise balıkların üzerine limon sıkılarak balıklar yenir. Izgara sardalya balığı tarifi oldukça kolay tarifi ile hazır. Muhteşem lezzeti ile afiyet ile yiyebilirsiniz

Izgara Sardalya Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Izgara Sardalya
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

15 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...