Kıbrıs Köftesi Patates Köftesi Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 25 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Her yöreye ve bölgeye has yemek tarifleri bulunmaktadır. Ülkemizde bu kadar zengin tariflerin olması çok şanslı olduğumuzun da bir göstergesi olmaktadır. Kıbrıs köftesi de Kıbrıs’a ait olan lezzetlerden birisidir. Kıbrıs mutfağının en önemli yemeklerinden birisi olması nedeni ile herkes tarafından da bilinmektedir. Kıbrıs adasının en ünlü patatesleri ile yapılmaktadır. Bazıları patates köftesi olarak da söylemektedir. Çok sık yapılan bu tarif oldukça lezzetli ve doyurucu özelliğe sahiptir.

Akşam yemeklerinde, sabah kahvaltısında hatta beş çaylarında bile tercih edilen bu köftenin yapımı son derece kolaydır. Köftenin şekli ise İnegöl Köftesine benzemektedir. Çocukların beğenerek tükettiği köfte tariflerinden birisi olması nedeni ile sofralardan eksik olmaması gerekmektedir. Bu lezzeti tarif defterinize ekleyerek sizde çocuklarınız için muhteşem bir akşam menüsü oluşturabilirsiniz. Kuru köfteden daha çok tercih edilen Kıbrıs köftesinin tarifi aşağıda yer almaktadır.

Kıbrıs Köfte İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 5 adet patates
  • 250 gram kıyma
  • 1 adet yumurta
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 dilim ekmek içi
  • Maydanoz
  • Tuz, nane, kimyon, kara biber

Kıbrıs Köfte Tarifi Yapılışı

1Rendenin en ince tarafı ile patatesleri rendeleyin. Patateslerin çıkan suyunu sıkarak dökün. Kuru soğanı da en ince tarafı ile rendeleyerek patatesin içine ekleyin.

2Ardından diğer malzemeleri ekleyerek köfte harcını hazırlayın. Tüm malzemenin birbirine karışarak lezzet kazanması için iyice yoğurun.

3Derin bir tava içine bol yağ dökerek, ocağın altını açın.

4Köfteleri yuvarlayarak kızgın yağın içine atın. Kızaran köfteleri ellemeyin zaten onlar pişince kendisi yağ yüzeyine çıkacaktır.

5Kızardıktan sonra kağıt havlu üzerine alın. Sıcak ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Kıbrıs Köftesi Patates Köftesi Tarifi  Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kıbrıs Köftesi Patates Köftesi Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...