Kızarmış Balık İnci Kefali

Yayınlanma Tarihi: 6 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 dk
Pişme süresi: 40 dk
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

İnci kefali, çok sevilen bir göl balığı olan sazanın en lezzetli türüdür. Ülkemizde Van Gölü sularında yetişen bu balık ismi kefal olmasına rağmen sazangillerdendir. Bu balık Van Gölündeki akarsular sayesinde göç ederek ülkenin her yerine yayılan ancak nadir de bulunan bir balık türüdür. Yüksek omega 3 ve protein içeriği olan inci kefali hem sağlığa çok faydalı hem de yüksek sindirim hızı olan bir besindir. Haftada en az 2 gün tüketilmesi gerekilen balık tercihi eğer temin edilebiliyor ise mutlaka inci kefalinden yana kullanılmalıdır.

Kızarmış Balık İnci Kefali İçin Malzemeler:

  • 2 adet orta boy inci kefali ( her biri yaklaşık 300 gr olmalı)
  • 5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 tutam karabiber
  • 3-4 adet defneyaprağı

Kızarmış Balık İnci Kefali Yapılışı:

1İnci kefali alınan balıkçıda iyice temizletilmedi ise evde temizlenmelidir. Temizlenirken karın kısmı baştan kuyruğa kadar yarılır ve tüm iç organlar çıkartılarak balıklar iyice yıkanır.

2Yıkanan kefaller temiz bir kağıt havlu üzerine serilerek kızarırken sıçramaması için kurutulur.
Eritilen tereyağı içine tuz ve karabiber ekilerek kuruyan balıkların iç kısımlarına bir fırça yardımı ile sürülür. Tereyağının kalan kısmı balıkların altına ve üstüne eşit derecede sürülerek defneyaprakları da kafaya yakın bölgeye altlı üstlü 2’şer adet konu. Defne yaprağı balığın ağır kokusunu kırarak hoş bir aroma verir. Eğer damak tadınıza uygun değil ise bunun yerine maydanoz ya da fesleğen de tercih edilebilir.

3Geniş bir tavaya alınan sıvı yağ ısıtılır ve kızgınlık seviyesine geldiğinde balıklar atılır. Alt üst yapılarak balıklar çıtır çıtır kızarıncaya kadar pişirilir.

Kızarmış Balık İnci Kefali Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kızarmış Balık İnci Kefali
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

6 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...