Balık Osman Izgara Jumbo Karides

Yayınlanma Tarihi: 6 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Karides hem lezzetli hemde bir o kadar da sağlıklı bir deniz ürünüdür. Özellikle akşam yemeklerinde ara sıcak olarak, salata olarak ve meze olarak birçok pişirme tekniği vardır. Her damak tadına uygun bir pişirme yöntemi vardır. Elbette sevdiğiniz bir yiyecek ise tadına varabilmenin en iyi yolu sevdiğiniz yiyeceği başka tatlarla karıştırmadan tek başına tüketmektir. Salatası, güveci ve mezesi yapılabilen karidesin ızgarasını denemediyseniz kesinlikle denemeniz gerekir. Jumbo karideslerle hazırlanan ızgara karidesin tadı damağınızda kalacaktır. Nasıl yapabilirim, kendim yapabilir miyim? diyecek olursanız, elbette yapabilirsiniz. Üstelik gayet pratik ve çabuk hazırlayabileceğiniz bir tarifi sizin için yazıya döküp açıkladık.

Izgara Jumbo Karides İçin Gerekli Malzemeler

  • 10 adet jumbo karides
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı soya sosu
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Izgara Jumbo Karides Yapılışı

1Jumbo karidesleri soğuk su ile yıkayın. Kafalarını kopartıp, kafalarının alt tarafında kalan kabuklarını dikkatli bir şekilde soyun. Kuyruk kısmını koparmamaya ve zedelememeye özellikle dikkat edin.

2Karideslerin kafalarının alt tarafından başlayan ve kuyruğuna doğru uzanan siyah bölümü çıkartabilmek için küçük ve keskin bir bıçak yardımı ile karın kısmına ince bir çizik atın. Bıçak veya bir kürdanın ucuyla siyah bölümleri dikkatli bir şekilde temizleyin.

3Soğuk suda yıkanan karideslerin suyunun süzülmesi için 5 dakika süzgeçte bekletin. Sıcak ızgara veya ızgara izli tavaya jumbo karidesleri yerleştirin.

4Üzerlerini zeytinyağı ile yağlanan karidesleri, her iki tarafını da ters çevirerek hafif kızarıp toparlanana kadar pişirin.

5Jumbo karidesler iyice kızardıktan sonra, servis tabağına alarak yanına daha önce hazırladığınız tuz, limon suyu ve soya sosu karışımını küçük bir kaseye koyunuz ve servis ediniz.

Afiyet Olsun

Balık Osman Izgara Jumbo Karides Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Balık Osman Izgara Jumbo Karides
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

6 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...