Kupkek Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 4-6 kişilik

Son yıllarda, kahvenin yanında en çok tüketilen yiyeceklerden birisi olan kup kek, yalnız çay saatleri ve misafir ağırlamak için değil, çocuklarınıza atıştırmalık olarak vermek, kahvaltılarda kullanmak ya da minimal yapısı ile çantanızda atıştırmalık olarak taşımak için ideal bir tatlı türüdür. Kup kek yapımı için gereken malzemeler oldukça ulaşılabilir ve tarifi de aşağıda görüldüğü üzere oldukça kolaydır:

Kup Kek İçin Malzemeler:

  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı kadar toz şeker
  • 4 su bardağı un
  • yarım su bardağı kadar sıvı yağ ya da isteğe göre 100 gram tereyağı
  • kabartma tozu
  • isteğe göre kakao
  • isteğe göre damla çikolata
  • isteğe göre krem şanti

Kup Kek Yapılışı:

1Öncelikle fırın, uygun ısıya ulaşması için, hamur yapımından hemen önce 200 derece ısıya ayarlanıp, hazırlık aşamasında fırının ısınmasını sağlamak gerekmektedir.

2Hamur için, şeker, yumurta ve yağ (isteğe göre tereyağı ya da sıvı yağ olabilir), karıştırılıp, tamamen karışana dek çırpılmalıdır.

3Söz konusu karışım, yeterince homojen hale geldiğinde, süt, kabartma tozu ve un eklenmelidir.

4Kek hamurunun içerisine İsteğe göre kakao ilave edilebilir.

5Kek hamurunun fırına verilmeden önce kıvamının iyi ayarlanması gerekmektedir. Buna göre hamur ne çok sıvı ne de çok sert olmalıdır.

6Daha sonra, kek hamuru, kup kek için özel olarak hazırlanmış kalıpların içerisine dökülür ve isteğe göre üzerlerine öğütülmüş fındık ya da çikolata parçacıkları ilave edilebilir.

7Bu şekilde hazırlanmış olan kek hamuru, önceden ısıtmaya bırakılan fırının içerisine tepsi ile yerleştirilir ve yaklaşık 20 dakika pişmesi beklenir.

820 dakika dolduktan sonra kürdan ya da sivri başka bir çubuk yardımı ile, keklerin içlerinin hamur kalıp kalmadığı kontrol edilir. Eğer keklerin içlerini de pişmişse tepsi fırından çıkartılır.

9Kup kekler soğuduktan sonra süslemek amacıyla, krem şanti ya da hindistan cevizi kullanılabilir.

Kupkek Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kupkek Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...