Kuzu Kokoreç

Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 2-4 Kişilik

Kokoreç, bazılarının bayılarak tükettiği bazılarının ise ön yargı ile yaklaştığı yiyeceklerdendir. Peki, kokoreç nasıl yapılır? Ekmek arası yapılabildiği gibi tek başına tabakta da tüketilebilen kokoreç, baharatların ve sebzelerinin uyumunu en iyi şekilde yansıtmaktadır. Kokoreç hassas bir yiyecek olduğundan satın alınan yere dikkat edilmeli ve hijyen koşullarına uymayan yerlerden uzak durulmalıdır. Bu noktalara dikkat edildiği müddetçe evde de kokoreç yapılabilmesi mümkündür.

Kuzu kokoreç için malzemeler

  • Yarım kilo yuvarlak kuzu kokoreç
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 3 adet orta boy domates
  • 3-4 adet sivri biber (tatlı)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2-3 dilim ekmek

Kuzu kokoreç yapılışı

1Kuzu kokoreç için ilk iş domatesleri ve biberleri doğmamak olmalıdır. Sebzeler ince ince doğranmalı ve böylece kokoreçlere uyum sağlamalıdır. Sebzeler doğrandıktan sonra halka şeklinde yuvarlak olan kuzu kokoreçler tavaya alınmalıdır.

2Bu şekilde bir süre arkalı önlü pişirilen kokoreçler yağını salacaktır. Daha sonra kokoreçler kenara itilmeli ve tavanın orta kısmına doğranan domatesler ve sivri biberler eklenmelidir. Tüm bu sebzeler kokorecin yağında pişirilmelidir.

3İyice pişen sebzeler ve kokoreçler ocaktan alınmalı ve kokoreçler tahta bir kesme tahtasına alınarak ince ince kıyılmalıdır. İyice doğranan ve küçültülen kuzu kokoreçlerin içerisine baharatlar atılmalıdır.

4Bir kokorecin en kritik noktası baharatlarıdır. Bunun için 1’er tatlı kaşığı pul biber, tuz, kırmızı toz biber ve 1 çay kaşığı kimyonun eklendiği kokoreç iyice karıştırılmalı ve sebzeler ile bir araya getirilerek servis tabağına alınmalıdır.

5İsteğe bağlı olarak ekmeğin arasında da tüketilebilen kokoreç içi 2-3 dilim ekmek kokorecin pişirildiği tavaya bastırılmalı ve yağı ile birlikte kokorecin yanına konmalıdır.

6Bu doğrultuda hazırlanan kuzu kokoreç servise hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

Kuzu Kokoreç Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kuzu Kokoreç
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

18 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...