Tavuk Ciğeri

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 4

Tavuğun en lezzetli bölgelerinden biri olan tavuk ciğeri özellikle pişirildiğinde ağızda hoş bir tat bırakmaktadır. İster sote şeklinde ister kavurarak yemek yapılabilir. Herkes tarafından sevilebilen bu yemeğin özellikle kavurup baharatlar ile yapılması daha keyifli olmaktadır. Tavuk ciğeri lezzeti doyurucu ve protein bakımından da zengin bir yiyecektir.

Ciğerin taze oluşu yemeğin daha lezzetli olmasını sağlar. Ciğer ve yürek kısmı birlikte olduğundan daha çok ikisi bir arada satılmaktadır. Bu yemeğin yanında pirinç pilavı ya da sade bulgur pilavı tercih edilerek servise hazır hale getirilir. Acı severler için yanında acı biber turşusu ya da acı sos ile ikram edilerek yemeğin lezzetine lezzet katılabilir. Ayrıca sote şeklinde yapıldığında domates ve yeşil biber ile pişirilerek hazırlanır.

Malzemeler

  • 1 paket hazır tavuk ciğeri
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Kekik
  • Sıvı yağ

Tavuk Ciğeri Yapılışı

1Paket halinde alınan tavuk ciğeri temizlendikten sonra bol su ile yıkanır. Ciğer etrafında bulunan zarların alınması yemeyi kolaylaştıracak ve ciğerin sertleşmesini engelleyecektir. Ayrıca ciğerin temizlenmesinde bol su kullanılması ciğer üzerindeki kanların daha çabuk temizlenmesini sağlar.

2Temizlenmiş ciğerler sıvı yağ koyulmuş tencere içerisine alınır.

3Ciğerlerin hafif rengi değişene kadar kısık ateşte kavrulur. Ciğer hemen su salacaktır.

4Suyunu salan ciğer ocakta kısık ateşte pişirilmeye devam edilir ve tamamen suyu çekilene kadar pişirilir.

5Üzerine tuz, karabiber, pul biber ve kekik ilave edilerek bir kaç dakika daha bu şekilde pişirme işlemi yapılır. Farklı baharatlar da tercih edilerek katılabilir.

6Pişen ciğerler daha sonra ocaktan alınarak sıcak bir şekilde servis edilir. Dileyen ciğerleri çok küçük parçalar halinde doğrayarak da pişirebilir.

Tavuk Ciğeri Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tavuk Ciğeri
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

15 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...