Tavada Çinekop Balığı

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10dk
Pişme süresi: 10dk
Kaç Kişilik: 6

Çinekop, 15-18 cm arasında bir uzunlukta, 55-65 gram ağırlığında, lüferin yavrusu olan bir balıktır. Çinekop nasıl yapılır fırında, çinekop tava ve ızgara şeklinde pişirilebilir. Çinekop sonbahar döneminde özellikle Kasım ayında yenilebilecek en lezzetli balıklardan biridir. Hazırlanacak olan balığın taze olması ve fazla bekletilmeden bir an önce pişirilmesi önemlidir. Balık kızartırken çıkan kokuyu azaltmak adına kızartma yağına bir iki damla limon sıkabilir ya da ocağın yanında sirkeli su kaynatarak kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Tavada Çinekop Balığı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 Kilo Çinekop
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • 2 Çorba kaşığı galeta unu
  • 2 Tatlı kaşığı tuz
  • 3 Yemek kaşığı zeytinyağı ya da ayçiçek yağı

Tavada Çinekop Balığı Yapılışı

1 Öncelikle çinekop balıklarını güzelce ayıklayın ve temizleyin.

2-Sonrasında balıkları süzgecin içine koyarak süzülmelerini bekleyin. Bunun için gazete kağıdı ve kağıt havlu da kullanabilirsiniz.

3Süzüldükten sonra çinekop balıklarınızı güzelce tuzlayın. Sonra döktüğünüz tuzu elinizle balıklara bir güzel yedirin.

4Bir tabağa döktüğünüz ince öğütülmüş mısır unu ve galeta ununu karıştırarak çinekop balığı çift taraflı olarak unlayın. Fazla ununu balığı silkeleyerek azalttıktan sonra balıkları bir tabağa dizin. Dilerseniz un karışımının içine birer tatlı kaşığı kimyon ve karabiber ekleyebilirsiniz.

5Daha sonra bir tavayı (teflon olursa daha iyi olur) zeytinyağı ya da ay çiçek yağı ile yağlayın çinekop nasıl pişirilir ve unlanmış balıklarınızı yağ kızdıktan sonra altın rengi elde edene kadar orta ateşte kızartmaya başlayın.

6Kızaran yüzü ters çevirerek balığın diğer yüzünü kızartın. Hazır olan balıkların kağıt havlu yardımıyla fazla yağını alın.

7Yanında bol yeşillik ve limon ile balıklarınızı servis edebilirsiniz.

Tavada Çinekop Balığı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tavada Çinekop Balığı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

24 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...