Zerde Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 DK
Pişme süresi: 30 DK
Kaç Kişilik: 10kişilik

Farklı bir damak tadı olan zerde tatlısı yöresel bir lezzet olması yönüyle kıymetlidir de. İçine eklenen gül suyu kokusu da ayrı bir güzellik katmakta ve değerini artırmaktadır. Ancak gül suyu her damak tadına uygun olmadığından dolayı gül suyu kullanmayanlar vanilya ya da rendelenmiş portakal kabukları kullanabilirler. Konya yöresine ait olan bu tatlı İç Anadolu’da yaygın olarak yapılmaktadır. Düğünlerin geleneksel tatlısı olmuştur ve adeta zerde olmadan düğünler yapılmaz. Standart bir tatlıdır ayrıca. Yani zerde tarifi malzemeleri standarttır ve yöreden yöreye değişiklik göstermez. Pirincin gül suyu ile lezzetli uyumu başka bir yerde bu şekilde yakalanamazdı herhalde.

ZERDE TARİFİ MALZEMELER

  • 1 su bardağı pirinç( pirincin kırık olması daha kolay kıvam almasını sağlayacaktır)
  • 10 su bardağı su
  • 1 fincan kuş üzümü
  • 1 fincan dolmalık fıstık
  • 3 çay bardağı tozşeker
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı zerdeçal
  • 2 yemek kaşığı gül suyu

ZERDE TARİFİ HAZIRLANIŞI

1Derin bir tencere içine pirinçler eklenir ve su altında iyice yıkanır.

2Daha sonra 10 su bardağı su ile karıştırılan pirinçler ocağa konulur ve kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynamaya çıktıktan sonra da düşük ateşte iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Pirinçler yumuşayıp lapa olunca kaynayan malzemelerin içine yavaş yavaş şeker eklenir, bu arada karıştırmaya devam edilir.

3Daha sonra kuş üzümü, dolmalık fıstık, gül suyu ve safran eklenir. Bu arada safran zerdeçalın diğer adıdır. Bu iki ismi kullanarak aktardan temin edebilirsiniz.

4Bu malzemelerle iyice kaynattıktan sonra bir kenarda bir çay bardağı su kullanarak eritmiş olduğunuz nişasta ağır ağır karıştırarak ve topak topak olmasına izin vermeden eklenir.

5Bir iki taşım da böyle kaynatılan tatlı kaselere dökülür ve üzerini badem ya da fındık ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Ancak 1-2 saat bekleyip soğuması tavsiye edilir.

Afiyet olsun…

Zerde Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Zerde Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...