Fırında Kabak Tatlısı

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2016 Ekleyen: Seda Çapçı


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Fırında Kabak Tatlısı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
5 1 Oy
Fırında Kabak Tatlısı
Hazırlık süresi: 10 Dk
Pişme süresi: 30 Dk
Kaç Kişilik: 4-6 Kişi

Tatlılar, damakta bıraktıkları hoş his, nefaset ve verdikleri mutluluk yüzünden kolay kolay vazgeçilemeyen lezzetlerdir. Yüksek kalorili olmaları, onlardan çoğu kez uzak durmamıza sebep olsa da, cazibeleri her daim peşimizdedir. Kilo problemi olmasına rağmen tatlılardan vazgeçemeyenler için kalorisi nispeten daha yüksek olan şerbetli hamur tatlıları yerine meyvelerden yapılmış tatlılar biraz daha masum olabilir. İşte o harika meyve tatlılarından birisi de kabak tatlısıdır. Bazı evlerde yılbaşlarında mutlaka sofrada özel bir yeri olan kabak tatlısı, güzel pişirildiğinde ve kaymak, ceviz, tahin gibi ekstra lezzetlerle desteklendiğinde tam anlamıyla bir lezzet bombasına dönüşür. Lifli yapısı ve içeriğindeki vitaminlerle oldukça faydalı bir meyve olan bal kabağı, toz şekerle bir gece boyunca halvet olup, sabahına, içine çektiği şekeri dışına sala sala pişirildiğinde hem görüntüsü hem de tadıyla damakları sarhoş eder. Kabağı pişirdikten sonra bir müddet de fırınlarsanız eğer fırında kabak tatlısı olur adı ve lezzeti ikiye katlanır. Pişirmeyi hiç denemeyenlerdenseniz, kabak tatlısı nasıl yapılır sorusuna cevap olan bu satırlara göz gezdirdiğinizde, bundan sonra kendi kabak tatlınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Kabak tatlısı yapımı hem kolaydır, hem de kıvamı tam tutturabilmek için biraz deneyim biraz da cesaret ister. Fırında kabak tatlısı ile yemeğe gelen misafirlerinizi de mest edebilirsiniz. Alın size harika kabak tatlısı tarifleri.

Fırında kabak tatlısı için malzemeler:

  • 2 kilogram bal kabağı
  • 2-2,5 su bardağı toz şeker
  • 1 paket krem şanti
  • Süt
  • Ceviz

Fırında kabak tatlısı yapılışı:

1Adım 1 – Kabağı yıkayın, kabuklu aldıysanız kabuğundan ayırın ve iri küpler halinde doğrayın.

2Adım 2 – Eğer vaktiniz yoksa ve hemen pişirmeniz gerekiyorsa kabakları tencereye alın, üzerlerine toz şekeri ilave edin ve kabaklar yumuşayana kadar pişirin.

3Adım 3 – Kabaklar suyunu tamamen çekmeden ocaktan alın. Kabakları dikkatlice alarak bir cam kaba yerleştirin ve tencerede kalan şerbeti üzerlerine dökün.

4Adım 4 – Kabakları önceden ısıtılmış 190 derece fırında suyunu çekip kabuklanana kadar pişirin.

5Adım 5 – Krem şantiyi paketin arkasındaki tarife göre sütle çırparak hazırlayın. Fırında pişen kabakları bir servis tabağına alın, yanında krem şanti ve üzerinde ceviz kırıklarıyla servis yapın.

İlk kabak tatlısı tarifimiz böyleydi.

Bir kabak tatlısı tarifi de mutfağın duayenlerinden şef Oktay Usta’dan gelsin. Kabak tatlısı tarifi Oktay Usta’nın repertuarında bakın nasıl hazırlanıyor…

 Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta malzemeler:

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta malzemeler:

  • 1.5 kilogram kestane kabağı (Bulamazsanız bal kabağı da olabilir.)
  • Yarım kilogram toz şeker
  • Kaymak
  • Ceviz içi

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Oktay Usta yapılışı:

1Adım 1 – Kabakları bir gece evvelinden hazır ediyorsunuz. Bu, şu demek. Kabaklarınızı soyun, dilimleyin ve istediğiniz şekil ve irilikte doğrayın.

2Adım 2 – Derince bir kabın içine kabakları yatırın ve üzerine toz şekeri serpin. Kabın kapağını kapatın ve o gece öylece bırakın. Bu esnada toz şeker kabakların içine nüfuz edecek, tek vücut olacaklar ve kabak piştiğinde daha lezzetli olacaktır.

3Adım 3 – Ertesi gün şekeri içine çekip sulanmış kabakları bir fırın kabına yerleştirerek 160 derecelik fırında üstü kararmaya başlayana dek pişirin.

4Adım 4 – Pişmiş kabaktan sızan şekerli sudan birkaç yemek kaşığı alın ve yarım su bardağı kadar toz şekerle karıştırarak pişen kabakların üzerinde gezdirin.

5Adım 5 – Yaklaşık 10 dakika kadar daha bu şekilde pişirin ki, şeker kabakların üzerinde karamelize olsun, sakız gibi bir kıvam alsın.

Fırında kabak tatlısı artık hazır.

Fırında kabak tatlısı biraz ılınsın, dinlensin, içini çeksin ve siz bu güzelliğin yanına yöresine kaymağını, cevizini iliştirin, ardından da servis edin.

Kabak tatlınızın üzerine ceviz yerine dövülmüş fındık veya Antep fıstığı da serpiştirebilirsiniz; ama kabak tatlısı sanki kendisini cevizle çok daha iyi hissediyor.

Fırında kabak tatlısı tarifi Oktay Usta bu kadar.

Afiyet Olsun

Fırında Kabak Tatlısı Yapılışı Videosu

Yorumlar

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...