Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı

Yayınlanma Tarihi: 16 Temmuz 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Bir insanın iyi yemek pişirip pişirmediği pilavından anlaşılır derler. Çok da yanlış bir önerme sayılmaz. Pilav yapmak basit gibi görünse de, kıvamını ve dengesini tutturmak zordur. İyi pilav yapabilmek püf noktalarına dikkat etmek ve biraz da tecrübeyle mümkündür. Pirincin durumu, hazırlık aşaması, yağın kavrulması, pişirme suyunun miktarı ve ısısı, pilavın demlenme süresi gibi kriterler, nefis ve nizam bir pilavın ölçütleridir. Deneye yanıla zaman içinde harika pilavlar yapmak hayal değil. Ama itina ve sabır istediği bir gerçek.
Pek çok sulu tencere yemeğinin, fırın yemeklerinin, etlerin en popüler ve aranan eşlikçisi olan pirinç pilavı yapımı için size altın değerinde püf noktaları verelim istiyoruz. Sofralarınızın yüzü kara çıkmasın, konuklarınız ve sevdikleriniz sofranızdan mutlu kalkabilsin diye… pilavın en makbul şekli arpa şehriyeli pilav olarak bilinir. Arpa şehriyeli pilav için geri sayım başlasın.

Arpa şehriyeli pilav için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı pilavlık baldo pirinç
 • 1 Türk kahvesi fincanı arpa şehriye
 • 2 tepeleme yemek kaşığı tereyağı
 • 3 su bardağı oda sıcaklığında su
 • Birkaç damla limon suyu
 • Tuz

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı

 1. Pirinci derin bir kaba koyup üzerini aşacak kadar su ilave edin ve 2-3 saat bekletin. Eğer vaktiniz darsa 30 dakika da bekletebilirsiniz. Ama suda bekleme süresi ne kadar uzun olursa, pirinçlerin pişerken tane tane olması ihtimali de o denli yüksek olacaktır.
 2. Bekleme süresi dolduktan sonra pirinci bir tel süzgece alın ve suyun altında, su duru akana kadar yıkayın. Yıkadığınız pirinci, suyunun süzülmesi için bir kenara alın.
 3. Tencereye tereyağını alın ve kısık ateşte eritin.
 4. Yağ erir erimez arpa şehriyeleri tencereye alın ve kavurun. Kavurma işlemini karıştıra karıştıra yapın ki arpa şehriyeler yanmasın.
 5. Suyu süzülen pirinçleri tencereye alın ve yavaş hareketlerle karıştırarak kavurun. Sert darbeler pirinçlerin kırılmasına sebep olabilir.
 6. Pirinçler şeffaflaşana kadar kavurma işlemini sürdürün ve üzerine oda sıcaklığındaki suyu ekleyin. Su yerine aynı oranda et suyu yahut tavuk suyu da kullanabilirsiniz.
 7. Tuzunu ilave edin, 2-3 damla limon suyu sıkın. Limon suyu pilavın bembeyaz olmasını sağlar.
 8. Tencereyi önce harlı ateşe oturtun, su fokurdamaya başlayınca ocağın altını tamamen kısın ve tencerenin kapağını kapatın.
 9. Kapağı hiç açmadan pirinçler tamamen suyunu çekene kadar pilavı pişirin.
 10. Pilav pişince ocağın altını kapatın ve 15-20 dakika pilavın demlenmesini sağlayın.
 11. Arpa şehriyeli pilavınızı servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

16 Temmuz 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...