Safranlı Pilav Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 5 Kişilik

Safranlı pilav, farklı görüntüsü ve eşsiz lezzetiyle sofralarda yerini alıyor. Şifa kaynağı safran ile yapılan bu pilav birçok yemeğe eşlik edebiliyor. Siz de bu pratik tarifle kolayca safranlı pilav hazırlayabilirsiniz. Safran kendi miktarında binlerce kat suya rengini verebilen bir bitkidir. Birçok hastalığa çare olarak gösterilir. Sindirim sistemi sorunlarını gidermede, yüksek tansiyonu düzenlemede, kalp sağlığını korumada, cildi beslemede ve hücre sağlığını korumada önemli rol oynar. Ayrıca içerdiği antioksidan, C vitamini, potasyum gibi maddelerle bağışıklığı kuvvetlendirir. Kabızlığı önler.

Malzemeler

  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
  • 1 çay kaşığı safran
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 4 su bardağı sıcak su

Safranlı Pilav Yapılışı

  1. 2 su bardağı pilavlık pirinci sıcak su ve tuz ile ıslatın. 30 dakika sonunda pirinci süzekte iyice yıkayın ve suyunun süzülmesini sağlayın.
  2. Toz safran yerine kuru safran kullanacaksanız bir tutamını sıcak suya atıp rengini vermesini sağlayın.
  3. Pilav tenceresine 2 yemek kaşığı tereyağı veya margarini alıp eritin. Suyu süzülen pirinçleri ekleyip pirinçler şeffaf hale gelene kadar iyice kavurun. Kavrulan pirince 1 çay kaşığı toz safranı ve 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyip karıştırın. 4 su bardağı sıcak suyu ekleyip karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşe alın ve pilav suyunu çekince altını kapatıp dinlendirin. Pilavın su oranı pirince bağlıdır. Bazı pirinçler tariftekinden daha az suyla bazıları daha fazla suyla pişer. Siz su miktarını pirincinizin pişmesine göre ayarlayın.
  4. Dinlenen pilav servise hazırdır. Et yemekleri ve tavuk yemekleri ile birlikte servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Safranlı Pilav Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Safranlı Pilav Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

7 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...