Havuçlu Pilav Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 5 Kişilik

Pirinç pilavı en sık pişirilen yemekler arasında yer alıyor. Bu sebeple pilavda küçük değişiklikler yaparak lezzet anlamında minik farklar elde etmek mümkün. Bu sayede sürekli yenilen bu yemek sıkıcı hale gelmemiş olacaktır. Renk olarak da farklı bir görünüm elde edilen havuçlu pilav çok kısa bir zamanda hazırlanabilir. Bu yemeği et yemekleri yanında daha çok beğenebilirsiniz. Hafif yapısı sayesinde ağır yemeklerle bir denge oluşturabilecektir.

Havuçlu Pilav Malzemeleri:

  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 tane havuç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • tuz
  • sıcak su
  • İsteğe göre tavuk suyu ya da tavuk bulyon.

Havuçlu Pilav Yapılışı:

1Öncelikle arzu edilirse şehriye de eklenebilir. Burada sade havuçlu pilav tarifini versek de önce şehriyeyi kavurup sonra aktardığımız aşamaları takip etmeye devam edebilirsiniz. Yağları pilav tenceresine koyarak erimesini ve karışmasını sağlayın. Ardından pirinçleri yıkayın ve suyunu süzün.

2Havuçları soyun. Rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Yağın içine havucu ekleyin ve kavurun. Pirinci tavanın içine boşaltın ve kavurmaya devam edin.

3Pirinçler iyice kavrulduğunda et suyu varsa onu ekleyin. Yoksa suyunu ekleyin ve tavuk bulyonu da bu aşamada tavaya atarak erimesini sağlayın. Son olarak tuzunu koyun ve tencerenin kapağını kapatın.

4Pirinçlerin arasından su görünmediğinde pilavın altını kapatın ve mutlaka kapakla tencere arasına bir bez koyarak dinlendirin. Altını kapatmadan pirincin pişip pişmediğini kontrol edin. Pirinçler bazen çok büyük pişme farklarına sahip olabildiğinden her ölçü pirincin pişmesine yeterli gelmeyebiliyor. Eğer pişmemişse çok az daha su ekleyin ve mutlaka bu esnada kapağını kapalı tutun ve pilavınızı karıştırmayın. 5. 15 dakika kadar dinlenen pilavını servis edebilirsiniz.

Havuçlu Pilav Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Havuçlu Pilav Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

20 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...