Pilav Üstü Tavuk Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 18 Aralık 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 40 dakika
Pişme süresi: 50 dakika
Kaç Kişilik: 3 kişilik

En klasik ve bizi anlatan yemek hangisidir diye sorsak büyük çoğunluk pilav üstü tavuk der sanırız. Görüntüsü bile doyurucu olan pilav üstü tavuk bir de üstüne üstlük tek başına ana yemektir. Arzuya göre haşlanmış nohutla da zenginleştirildiğinde “yeme de yanında yat” atasözü dile gelir hemen. İster nohutlu ister nohutsuz tavuklu pilav özel günlerin yemeğidir aynı zamanda. Yanında ayran ve karışık turşuyla efsaneye dönüşen tavuklu pilav bugünkü menünüzde yer alabilir. Üstelik yanına başka yemek de istemez. Hem pratik hem de son derece lezzetli bir yemek olan pilav üstü tavuk için malzemeleri sayıyoruz.

Pilav Üstü Tavuk Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 adet tavuk göğsü (kemikli olacak)
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 su bardağı tavuk suyu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

Pilav Üstü Tavuk Nasıl Yapılır?

 1. Tavuğu yıkayıp tencereye alın, üzerini geçecek kadar su ilave edin ve yumuşayana kadar pişirin. Eğer düdüklü tencere kullanırsanız daha kısa sürede ve daha yumuşak bir ete sahip olursunuz.
 2. Tavuk yumuşayınca tencereden alın, biraz ılınmasını bekleyin, derisini ve kemiklerini ayıklayarak ince uzun parçalar halinde didikleyin.
 3. Pirinçleri yıkayıp suyunu süzün.
 4. Geniş tabanlı pilav tenceresine tereyağı ve sıvı yağı alın, süzdürdüğünüz pirinçleri şeffaflaşana kadar yağda kavurun ve tuzunu ekleyin.
 5. 3 su bardağı sıcak tavuk suyunu pirinçlerin üzerine ekleyin, hafifçe karıştırın, tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte suyunu iyice çekene kadar pişirin.
 6. Pilav henüz tam anlamıyla suyunu çekmemişken didiklediğiniz tavuk etlerinin yarısını pilavın üzerine yayın, tencerenin kapağını kapatın ve pilav tam olarak suyunu çekene kadar pişirin.
 7. Pişen pilavı demlenmeye bırakın. Demlenen pilavı tabağa alın ve karabiberle harmanladığınız tavukların diğer yarısını da pilavın üzerine serpiştirin yahut yanına koyun.
 8. Taze çekilmiş tane karabiberiniz varsa pilavın üzerine şöyle bir serpiştirin ki lezzeti iyice katmerlensin.

Pilav üstü tavuk servise hazır. Afiyet olsun.

Pilav Üstü Tavuk Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Pilav Üstü Tavuk Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

18 Aralık 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...