Etli Havuçlu Pilav Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 15 dk
Kaç Kişilik: 4-6 kişilik

Pilav akşam yemeklerinin lezzetli ve doyurucu bir öğesi. Dünyada çok çeşitleri yapılmakta. Diğer malzemelerle bir araya gelince de enfes bir seçenek ortaya çıkıyor. Misafir sofralarınızı şenlendirmek, farklı bir tarif uygulamak istiyorsanız harika bir ana yemek destekleyicisi olacak. Gelelim etli havuçlu pilav tarifine.

Etli Havuçlu Pilav Malzemeler

  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 200 gr kuzu ya da dana kuşbaşı
  • 1 adet orta boy havuç
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Tuz, karabiber, kimyon
  • Sıcak su.

Etli Havuçlu Pilav Yapılışı

1Pirinçler tuzlu sıcak suda 30 dk. bekletilir. Bekletilen suyun sıcak ve tuzlu oluşu pirinçlerin nişastasından daha çabuk arınmasını ve pişerken tane tane olmasını sağlayan destekleyici bir unsur.

2Bekleme işleminden sonra iyice yıkanan pirinçler süzülür. Tencereye sıvıyağ alınır ocağın altı açılır. Kuşbaşı etler güzelce kavrulur. Havuç rendelenir.

3Et kavrulduktan sonra rendelenen havuçlar ilave edilir ve biraz diri kalacak şekilde kavrulur. Havuçlar olduktan sonra suyundan arınmış pirinç eklenir. Beraber pirinçler tencereye yapışmayana kadar sürekli karıştırılarak kavrulur.

4Pirinçler kavrulduktan sonra sıcak su eklenir. Pilav yaparken eklenen sıcak su ölçüsü 1 bardak pirince 1,5 bardak sıcak sudur. 3 bardak sıcak su yeterli olacaktır. Tuz, karabiber ve kimyon atılır. Damak zevkinize göre farklı baharatlar da kullanabilirsiniz.

5Pilav suyunu çekene kadar pişirilir. Suyunu çektikten sonra ocağın altı kapatılır. Bu aşamada pirinçler damak zevkinize göre eğer hala pişmemişse az bir miktar daha sıcak su katılabilir.

6Kapağın altına kağıt peçete gibi buharı alıcı bir havlu-bez koyulur ve demlenmeye bırakılır. Demlenen pilav servise hazırdır.

Etli Havuçlu Pilav Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Etli Havuçlu Pilav Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...