Dana Kavurma Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 45 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Dana kavurma denince akla ilk başta Kurban Bayramları gelmektedir. Kurban kesiminden hemen sonra güzel bir kavurma yapılmaktır. Kavurmayı yapmaktaki püf nokta etin kıvamını tutturabilmektir. Fakat dinlenmiş olan etten yapılan kavurmanın tadı daha lezzetli olmaktadır. Kurban Bayramı’nda etin dinlendirilme ihtimali olmadığı için hayvandan alınan etin hiç yağ eklenmeden pişirilmesi sonucunda güzel lezzet ortaya çıkmaktadır. Etleri tavanın içine atmadan önce tava boş olarak 5 dakika kadar harlı ocağın üstünde ısıtılmalıdır. Dana kavurma tarifi verildiğinde ilk söylenen etin dinlendirilmesi gerektiğidir.

Dana Kavurma İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kg dana kuşbaşı et
 • 1 tane soğan
 • 3 tane sarımsak
 • Yeteri kadar sıvıyağ
 • Tuz, karabiber, kimyon, kekik

Dana Kavurma Yapılışı

 1. En başta bir tane tavayı ocağın üstüne koyup etleri de tavanın içine boşaltalım. Tavanın içine etten başka bir şey koymayarak bir müddet o halde etler karıştırılır.
 2. Tava içinde bulunan etler koyulaşmaya başlayınca yeteri kadar sıvı yağ ilave edilir. Kısık ateşle pişen etler sürekli karıştırılır.
 3. Sarımsak ve soğanlar hazır edilmelidir. Soğanlar üç dört parça şeklinde kesilerek, sarımsaklar ise bütün olarak tavanın içine atılır. Bütün malzemeler birlikte pişirilmeye devam ederek karıştırılır.
 4. Etlerin pişmesi uzun sürdüğü için mevcut suyunun çekebilir eğer suyu çekilmişse yarım su bardağı kadar su ilave edilir.
 5. Etler çok yumuşak olmamakla birlikte lokum kıvamına geldiğinde tuz, karabiber, kimyon ilave ederek bir müddet bu şekilde karıştırılarak pişirilmeye devam edilir.
 6. Yaklaşık 5 dakika böyle piştikten sonra artık dana kavurma servise hazır durumdadır. Kekik ve kimyon ilave olarak kavurmaya farklı bir aroma vermek amacıyla isteğe göre konulmaktadır.

Afiyet olsun.

Dana Kavurma Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Dana Kavurma Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...