Ege Çöp Şiş Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 3 Saat
Pişme süresi: 15-20 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Ege çöp şiş kuşbaşı olarak doğranmış kuzu bonfilenin şişe takılarak pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Ege çöp şişe lezzetini veren önemli unsurlardan biri baharatları ve bir diğeri etin seçimidir. Et damarsız ve sinirsiz olmalı, ayrıca eti daha yumuşak olması için marine edilmelidir.

Ege Çöp Şiş İçin Malzemeler

 • 150 gr kuzu bonfile
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kadar kaşığı soya sosu
 • Tuz
 • Kırmızı toz biber
 • Kekik
 • Karabiber
 • Kimyon

Ege Çöp Şiş Yapılışı

Çöp Şiş Marinesi Yapmak için:

 1. Öncelikle süt, zeytinyağı ve domates salçası bir kaba konularak karıştırılır. Bundan sonra doğranmış kuşbaşı etler bu karışıma dahil edilerek karıştırılır. Bu karışım yaklaşık 3 saat dinlenmeye bırakılır. Üç saat dinlenen bu karışım çöp şiş yapımı için artık hazır hale gelmiştir.

Yapılışı:

 1. Kuşbaşı şeklinde doğranmış olan 150 gr kuzu bonfile etini yıkamakla işe başlanır. Yıkandıktan sonra suyunun süzülmesi beklenir. Suyunun süzülmesinin de ardından kuşbaşı etler çöp şişlere dizilmeye başlanır. Burada işin püf noktası etin çöp şişlere dizilmesi sırasında boşluk kalmayacak şekilde dizilmesidir.
 2. Çöp şişler bir kaba konarak bekletilir. Bir kapta 1 yemek kaşığı soya sosu, tuz, baharatlar 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım çöp şişlere bulanır. Burada döküm bir tavanın tercih edilmesi daha önemlidir. Tavanın iyice ısınması sağlandıktan sonra çöp şişler kızgın tavaya dizilerek her yanının eşit derecede pişmesi beklenir.
 3. Kızgın tavada çöp şişlerin pişmesi az pişmiş, çok pişmiş seçeneğine göre farklılık göstermekle beraber ortalama 20 dakikada hazır hale gelir. Çöp şiş piştikten sonra sıcak olarak tüketilmesi lezzetinden kaybetmesini engelleyecektir.

Afiyet olsun.

Ege Çöp Şiş Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ege Çöp Şiş Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Nisan 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...