Kemikli Et Haşlama Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 35 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Et yemeklerini yaparken içine çeşitli sebzeler ve garnitürler koymak besleyici değerini arttırır ve eti ile birlikte alınan diğer besin ögelerini de dengelemeye yardımcı olur. Kemikli etlerde daha fazla kolajen içeriği olduğu için daha faydalı olduğu bilinmektedir. Kemikli et haşlama yapılarak et suyunun kullanılması da yemeklere artı bir değer katmaktadır. Bu tarifte kemikli eti kendi yağı ve kendi suyu ile lezzetli bir yemek haline getirmenin püf noktalarını size anlatacağız.

Kemikli Et Haşlama İçin Malzemeler:

  • 1 kg kemikli kuzu gerdan eti
  • 1 adet patates
  • 1 adet havuç
  • 1 adet kerevizin yaprakları
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı tatlı pul biber
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Kemikli Et Haşlama Yapılışı:

1Düdüklü tencere içine ayıklanmış gerdan etleri koyulur. Patateslerin kabuğu soyulur ve büyük küpler halinde doğranır. Havuçların kabukları soyacak yardımı ile ince bir şekilde soyulur. Dilim dilim yapılarak onlar da patateslerin üzerine alınır. Kereviz yaprakları yıkanır ve tencere içine konur. Tüm sebzeler az miktar su ile birlikte etlerin üstüne dağıtılır. Düdüklü kapağı kapatılarak haşlamaya bırakılır.

2Haşlama süresi sebzelere göre ayarlanmalıdır. Sebzeler tamamen piştikten sonra hepsi tencereden alınır. Bir miktar et suyu daha sonra kullanılmak üzere alınır. Bunun için 1 su bardağı yeterli olacaktır. Etlerin durumu kontrol edilir, eğer etler de pişti ise sos aşamasına geçilir.

3Tencereye 1 yemek kaşığı tereyağı alınır, üzerine et parçaları ilave edilir ve bir miktar kavrulur. Sonrasında sebzeler ile birlikte daha önce ayrılmış olan et suyundan bir miktar alınır. Tuz ve karabiber eklenip tamamen ısındıktan sonra servis yapılır.

Kemikli Et Haşlama Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kemikli Et Haşlama Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
3.51star1star1star1stargray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

16 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...