Tandır Usulü Kuzu Kaburga Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 25 dk
Pişme süresi: 35 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Et yemekleri akşam sofralarının vazgeçilmezlerinden birisidir. Pilavla beraber servis edilen ve fırında pişirilen etler farklı sunumlar ile oldukça doyurucu olmaktadır. Et yemekleri için sadece seçilen et değil aynı zamanda pişirme yöntemi de çok önemlidir. Tandırda, fırında ya da taş ocakta yapılan etlerin lezzetleri fark edilir derecede birbirinden farklı olmaktadır. Kuzu kaburga da hem fırında hem de tandırda yapılan etlerden birisidir.

Tandır Usulü Kuzu Kaburga Tarifi için Malzemeler:

  • 8 adet kuzu kaburga
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 dal biberiye
  • 8 adet baby patates
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı

Tandır Usulü Kuzu Kaburga Tarifi Yapılışı:

1Kaburgalar satın alınırken yemeklik şekilde hazırlatılır ve kırıntılardan uzaklaştırılır. Marinasyon aşaması ile etlerin biraz yumuşaması ve dinlenmesi yemeğin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Marinasyon için bir adet buzdolabı poşetine kaburgalar yerleştirilir. Üzerine zeytinyağı dökülür. Biberiye yapraklarının birkaç tanesi poşete konur ve ağzı kapatılarak buzdolabına konur. 10-15 dk. beklemesi yeterli olacaktır.

2Bu esnada patatesler iyice yıkanır ve kabuklu bir şekilde elma dilim şekli verilerek 4’e bölünür.

3Tereyağı küçük bir tavada eritilir ve içine tuz ile karabiber konur. Tereyağını eritmekteki amaç fırına girmeden önce tüm etlerin eşit şekilde yağlanmasını sağlamak ve aynı zamanda yağın içine çekilmesini sağlamaktır.

4Marinasyonu tamamlanan kaburgalar bir fırın tepsisine koyularak yanlarına da patatesler yerleştirilir. Bir yumurta fırçası yardımı ile tereyağı tüm kaburgaların ve patateslerin altına ve üstüne sürülür.

5180-200 derecelere ayarlanmış fırında hem alt hem de üst kısım yakılarak 35 dk. pişirilir. Pişme ara ara kontrol edilir.

Tandır Usulü Kuzu Kaburga Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tandır Usulü Kuzu Kaburga Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
21star1stargraygraygray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

8 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...