Ev Usulü Büryan Kebabı

Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 90 dakika
Kaç Kişilik: 3 kişilik

Büryan kebabı, hemen hemen ülkemizin bütün şehirlerinde yapılan ancak Siirt ve Bitlis şehirleriyle özdeşleşmiş bir et yemeğidir. Kelime anlamı olarak etin bir yanı olan ve biryan kelimesinden türetilmiş olan büryan, Osmanlı saraylarından beri yapılan geleneksel bir yemektir. Büryan kebabı için öncelikle kuzunun iç organları temizlenir, sonra bir çengele asılarak 2-3 metre derinliğindeki çamurla kaplı bir kuyuda yanan odun ateşinde pişirilir.

Kuyunun kesinlikle hava almaması gerekir. 2-2.5 saat gibi bir zaman geçtikten sonra etler pişmiş olur ve servise hazır hale gelir. Bu özel yemeği yapabilmek için çoğu yöremizde Hevur adı verilen erkek keçi eti veya erkek koyun eti kullanılmaktadır. Evlerde daha kısa sürelerde fırınlarda pişirilerek yapılan büryan kebabı tarifi aşağıda bulunmaktadır.

Ev Usulü Büryan Kebabı İçin Malzemeler

  • 1250 gram kuzu gerdan eti
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Servis için:
  • 3 adet tırnak pide
  • 3-4 adet közlenmiş biber
  • 3-4 adet közlenmiş soğan

Ev Usulü Büryan Kebabı Yapılışı

1Kuzu etleri bir kaba alınarak zeytinyağı, tuz ve karabiberle ovulur. Önceden 10 dakika ısıtılan yağsız döküm tavada etler mühürlenir. Mühürlenen etler hava almaması için önce yağlı kağıda sonra alüminyum folyoya sarılır ve fırın tepsisine yerleştirilir. Fırın tepsisine 4-5 bardak su ilave edilerek 220 derecede 90 dakika pişirilir. Pişme süresi boyunca su eksilirse ilave edelim. 90 dakika sonra etleri fırından alıp çevresine sardığımız folyo ve kağıttan çıkartalım. Büryan kebabı hazırlanırken etin çevresindeki yağlar kopmayacak şekilde bıçakla kat kat alınarak, ayrılır ve pidelerin üzerine alınarak önceden közlenmiş biber ve soğanla birlikte servise hazır hale getirelim.

Ev Usulü Büryan Kebabı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Usulü Büryan Kebabı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 7 Review(s)

Yorumlar

17 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...