Evde Künefe Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15dk
Pişme süresi: 25dk
Kaç Kişilik: 9-10

Evde künefe nasıl yapılır? evde künefe peyniri nasıl yapılır ? Sorularınıza yanıt arıyorsanız cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Künefe yapımı anlatımını zenginleştirmek için internete künefe yapımı video, künefe yapılışı izle yazarak da anlatımı zenginleştirebilirsiniz.

Malzemeler

  • Yarım kilo tel kadayıf
  • 350 gram künefe peyniri
  • 200 gram tereyağı
  • 3 su bardağı kadar ılık su
  • 3 su bardağı kadar toz şeker
  • 2-3 damla limon suyu

Şerbet için;

Yapılışı

11- Önce şerbetimizi hazırlayalım. Bunun için bir tencereye toz şeker ile suyu ekleyip güzelce kaynatmanız gerekir. Şerbetimiz kaynadıktan sonra da içine birkaç damla limon sıkıp bir köşede soğumaya bırakmalısınız. Sonra hemen kadayıfınızı didiklemeye başlayın. Künefeyi yapacağınız kalıp burada çok önemlidir. Ocaktaki ısıya karşı dayanıklı ve asla çok derin olmaması gereklidir. Kalıbınızın altını bol tereyağı ile birlikte yağlayın. Tereyağını bol kullanmanızın nedeni kızartacağımız için rengi güzelleştiriyor.

2- Kalan tereyağını da başka bir tavada eritin ve tüm kadayıf ile iyice karıştırın. Bütün kadayıfı iyice yağladığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra kadayıfınızı 2 parçaya ayırın. Kadayıfını birazını kalıbımızın altına yerleştirin ve ellerinizle çok sıkı bir şekilde bastırın. Künefe peynirini hemen rendeleyin ve üstüne dökün. Diğer kalan kadayıfınızı da rendelediğimiz künefe peynirinin üzerine koyarak onu da çok sıkı bir şekilde iyice bastırın.

3- Büyük göze sahip ocağınızda kısık ateşe yakın bir yakın ateşte yavaşça pişirin. Bir tarafı pişer pişmez sonra tepsi yardımı ile ters çevirip diğer tarafın da kızarmasını sağlayın. Ocaktan alın. Sonra da önceden hazırladığımız soğuk şerbeti üzerine dökün ve süsleme için ceviz, antep fıstığı veya fındık serpin. Ev yapımı künefeniz hazır.

Evde Künefe Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Evde Künefe Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...